Τρίτη 4 Φεβρουαρίου 2014

Παίκτες που αγαπήσαμε : Nikica Jelavić

Ένας παίκτης που αμφισβητήθηκε για τα απίστευτα χαμένα γκολ όμως σίγουρα κατέκτησε τις καρδιές μας με τα σημαντικά που πέτυχε είναι ο Nikica Jelavić.

O Nikica Jelavić αποκτήθηκε από την ομάδα μας στις αρχές του 2012 ελλείψει παραγωγικών επιθετικών. Τα στατιστικά του από την Rangers, η οποία λίγους μήνες μετά έπεσε στην 4η κατηγορία της Σκωτίας λόγω χρεών, προκάλεσαν σε εμένα όπως και σε όλους τους λάτρεις των στατιστικών χαρά και ανυπομονησία να τον δούμε στον αγωνιστικό χώρο του Goodison. 45 goal σε 30 αγώνες, διόλου ευκαταφρόνητη επίδοση..Το πρώτο του goal -και τι goal!- μας χάρισε την νίκη επί της Tottenham.Σκόραρε κατά σειρά στις Swansea,Sunderland και Norwich , όπου ήρθε η  μεγάλη του στιγμή, όπου αγαπήθηκε από τους Evertonians παράφορα.Το ρολόι χτύπαγε το 24ο λεπτό. Καθόμουν μπροστά στο PC και μέσω livestream και έβλεπα το ματς Everton-Liverpool για τον ημιτελικό του FA. Ο Howard γεμίζει,οι Λιβερπουλαίοι πάνε να διώξουν, κοντράρει η μπάλα στον Cahill ,πάει στον Jela ο οποίος το παστελώνει. ΝΑΙ ΜΩΡΗ ΠΑΙΚΤΑΡΑ!!!!!ΓΚΟΛΛΛΛ! Μετά όλοι ξέρουμε τι ακολούθησε. Μετά από λίγο καιρό σκοράρει δις μες στο θέατρο των ονείρων σε αυτήν την ματσάρα ενάντια στην United (4-4).Τα δύο γκόλ του απέναντι στην Fulham έβαλαν το όνομα του με χρυσά γράμματα στην ιστορία της Everton, αφού έγινε ο παίκτης που έφτασε τα 10 γκολ μέσα στην σαιζόν σε μόλις 910 λεπτά συμμετοχής.Ήταν πλέον ένας ήρωας στo Goodison Park.  Τελείωσε την σαιζόν με 16 εμφανίσεις και 11 γκολ!

Παρότι άρχισε πολύ δυναμικά την επόμενη σαιζόν με 5 γκόλ σε 11 ματς, η ξηρασία στα γκολ μετά τον Νοέμβριο και οι απίστευτες χαμένες ευακαιρίες του σήμαναν την αρχή του τέλους. Στο δεύτερο μισό της σαιζόν έχασε την θέση του από τον Viktor Anichebe. Παρόλα αυτά το goal του απέναντι στην City ήταν απολαυστικό για καθε Evertonian. Μόνο και μόνο που νίκαγες την πρωταθλήτρια μες στο σπίτι σου όχι με 1-0 αλλά με 2-0-καθαρή νίκη δηλαδή- ήταν απολαυστικό. Επίσης , αξέχαστο ήταν και το goal του στις καθυστερήσεις επί της Tottenham που μας έδωσε πολύτιμη νίκη με 2-1.

Φέτος ο Romelu ήταν βασικός και αναντικατάστατος και ο Nikica αναγκάστηκε να αποχωρήσει για την Hull. Πέτυχε δυο γκόλ ενάντια στην QPR για το κύπελλο και αποχεραίτησε με τον καλύτερο τρόπο την ομάδα που αγάπησε και αγαπήθηκε.

Συνοψίζοντας ,παρόλο που δέχθηκε μεγάλη καζούρα από τους οπαδούς για κάποια "άχαστα" που δεν έβαλε έπαιζε με ψυχή και έδινε το 100 % σε κάθε ματς.Στην πραγματικότητα παρότι τον κράζαμε όλοι τον αγαπούσαμε! Καλή τύχη Nikica!!