Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2015

Οι αξέχαστες νίκες επί της Τσέλσι

Μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω των προκριματικών του Euro 2016, επιστρέφουμε ξανά στη δράση με ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι να διεξάγεται στο Goodison Park μεταξύ της Έβερτον και της Τσέλσι.
    To Greek Toffees κάνει μια αναδρομή στο παρελθόν, παρουσιάζοντας σας οκτώ μεγάλες νίκες των Μπλε του Μέρσεϊσαιντ επί των Μπλε του Λονδίνου.

1931/1932: Η μεγάλη Έβερτον του θρυλικού Dixie Dean, υποδεχόταν στις 14 Νοεμβρίου 1931 την Τσέλσι στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Σύμφωνα με τον τύπο της εποχής ο μεγάλος κανονιέρης του Αγγλικού ποδοσφαίρου, πραγματοποίησε μια από τις μεγαλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του. Πέτυχε πέντε τέρματα σε ένα επιβλητικό 7-2 επί των Λονδρέζων. Από ένα γκολ πέτυχαν οι Tommy Johnson και Jimmy Stein, ενώ για την Τσέλσι σκόραραν οι George Mils και Alexander Jackson.

1969/1970: H Τσέλσι βρισκόταν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Έβερτον σταθερά στην πρώτη. Τα ζαχαρωτά, προέρχονταν από την τεράστια νίκη με σκορ 2-0 μέσα στο Άνφιλντ επί της Λίβερπουλ. O Kendall άνοιξε το σκορ μόλις στο 14'' δευτερόλεπτο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Royle διπλασιάζει το σκορ, ενώ έξι λεπτά πριν την ανάπαυλα θα πετύχει το 3-0. Ο ίδιος θα σημειώσει με χατ τρικ το 4-0 και τον θρίαμβο θα ολοκληρώσει ο Whittle για το 5-0. Η Τσέλσι θα πετύχει τα γκολ της τιμής με τους Dembsey και Osgood.

1977/1978: Για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος στις 29 Απριλίου 1978, η 3η  Έβερτον υποδεχόταν την 16η στη βαθμολογία Τσέλσι. Ο αγώνας ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα μας, η οποία συνέτριψε 6-0 το σύλλογο του Λονδίνου. Οι Wright, Dobson και Lyons, διαμόρφωσαν το 3-0, πριν ο μεγάλος Bob Latchford πετύχει δύο γκολ και φτάσει το ρεκόρ των 30 τερμάτων στη σεζόν, κερδίζοντας το μεγάλο βραβείο των 10 χιλιάδων λιρών. Ο Neil Robinson έκλεισε το σκορ, σε ένα εφιαλτικό απόγευμα για την Τσέλσι.

1987/1988: O Howard Kendall έχει αποχωρήσει και προπονητής έχει αναλάβει ο Colin Harvey. Ο αγώνας διεξήχθη στις 10 Οκτωβρίου και η Έβερτον ήταν ξανά καταιγιστική. Ο Adrian Heath σημείωσε τα πρώτα δύο γκολ, βάζοντας τα θεμέλια για τον μεγάλο θρίαμβο. Στη συνέχεια ο Graeme Sharp αναλαμβάνει δράση και ανεβάζει το δείκτη στα τέσσερα τέρματα. Το γκολ της τιμής θα πετύχει για την Τσέλσι ο Kerry Dixon. Στο τέλος της σεζόν οι Μπλε δε θα τα καταφέρουν και θα υποβιβαστούν στην δεύτερη κατηγορία.

1993/1994: Ήταν χειμώνας του 1994 και ποιο συγκεκριμένα 5 Φεβρουαρίου, όταν η Έβερτον του Meke Walker υποδεχόταν τους μπλε του Λονδίνου. Τα ζαχαρωτά βρίσκονταν σε μία καλή περίοδο φόρμας, όπου η ομάδα για 6 αγωνιστικές ήταν αρκετά ανταγωνιστική. Σε αυτή την περίοδο συνέτριψε την Τσέλσι με σκορ 4-2. Ο Ebbrell θα ανοίξει το σκορ στο 4', για να ισοφαρίσει ο Stein στο 23' σε 1-1. Με δύο γκολ ο Rideout θα κάνει το 3-1, ενώ ο Angell στο 85' θα σημειώσει το 4-1. Το τελικό 4-2 θα πετύχει με πέναλτι στο 88' ο Stein.

1997/1998: Η 18η Ιανουαρίου 1998, δεν έμεινε στη μνήμη των Εβερτόνιανς μόνο για την μεγάλη νίκη απέναντι στην Τσέλσι, αλλά γιατί το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν το τελευταίο του Gary Speed με τη φανέλα της Έβερτον. Στο 37' ο Flo θα παγώσει το Goodison Park, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Speed θα ισοφαρίσει σε 1-1 ( πετυχαίνοντας παράλληλα το τελευταίο του γκολ με την Έβερτον ) Ο μεγάλος Duncan Ferguson με κεφαλιά στο 62', δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους 2-1. Η υπεροχή της Έβερτον στο δεύτερο ημίχρονο φέρνει και ένα τρίτο γκολ στο 87' όταν ο Duberry με αυτογκολ διαμορφώνει το τελικό 3-1.

2009/2010: Το βράδυ της Τετάρτης 8 Φεβρουαρίου 2010, ήταν ιστορικό για την ομάδα της Έβερτον. Τα ζαχαρωτά για πρώτη φορά μετά από σχεδόν δέκα χρόνια, κατάφεραν να κερδίσουν σε αγώνα πρωταθλήματος την Τσέλσι. Ο Maluda βάζει μπροστά στο σκορ τους Λονδρέζους, όμως η Έβερτον δεν τα παρατά και πιέζει για την ισοφάριση. Αυτή θα έρθει στο 33' με κεφαλιά του Saha, έπειτα από κόρνερ του Donovan. Στο 44' o Αμερικάνος κερδίζει πέναλτι, όμως ο Cech θα αποκρούσει την προσπάθεια του Saha. Η μεγάλη νίκη θα έρθει στο 75' όταν από βαθιά σέντρα του Distin, ο Saha κοντρολάρει εκπληκτικά και με ένα τρομερό σουτ κεραυνοβολεί την εστία του Cech.

2011/2012: Η Έβερτον στις 11 Φεβρουαρίου 2012, σημείωνε την τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη επί της Τσέλσι για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 5' λεπτό ο Pienaar θα δώσει το προβάδισμα στην Έβερτον, εκμεταλλευόμενος ένα άτσαλο διώξιμο του Lampard. Ο αγώνας συνεχίστηκε στα ίδια επίπεδα, με την Έβερτον να είναι αρκετά καλή και την Τσέλσι να μην μπορεί να δημιουργήσει τις ευκαιρίες που θα ήθελε.  Η ομάδα του Villas Boas που είχε αρκετά κενά στην άμυνα, θα χάσει κάθε ελπίδα για κάτι καλό όταν ο Stracqualursi στο 71' θα γράψει το τελικό 2-0.