Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2015

Οι μεγάλες εκτός έδρας νίκες επί της Άρσεναλ

Η Έβερτον ταξιδεύει στο Λονδίνο για ένα σπουδαίο παιχνίδι κόντρα στην Άρσεναλ και το Greek Toffees σας παρουσιάζει ένα αφιέρωμα, με τις αξέχαστες εκτός έδρας νίκες μέσα στο Λονδίνο επί των κανονιέρηδων.

1933/1934: Στις 3 Φεβρουαρίου 1934, η Έβερτον ταξίδευε στο Λονδίνο για να αντιμετωπίσει την πανίσχυρη εκείνη τη δεκαετία Άρσεναλ. Μετά από μια τρομερή διετία όπου οι μπλε κέρδισαν πρωτάθλημα (1932) και κύπελλο (1933) διένυαν μια πολύ μέτρια σεζόν. Η Έβερτον θα κερδίσει το μεγάλο παιχνίδι με σκορ 2-1, χάρη σε τέρματα των Cunliffe και White. Το γκολ των κανονιέρηδων θα σημειώσει ο Birkett. Η Έβερτον θα περιοριστεί τελικά στην 14η θέση, ενώ η Άρσεναλ θα κερδίσει το πρωτάθλημα.

1965/1966: Η αναμέτρηση διεξήχθη στις 12 Μαρτίου 1966 και η Έβερτον προερχόταν από μεγάλη πρόκριση επί της Κόβεντρι για το FA Cup. Την προηγούμενη αγωνιστική είχε επικρατήσει της Τσέλσι με 2-1, πηγαίνοντας στο Highbury με την ψυχολογία στα ύψη. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και κρίθηκε με γκολ του Pickering στο 25' λεπτό. Στη συνέχεια η Άρσεναλ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και τα ζαχαρωτά έφυγαν με μια σπουδαία νίκη από το Λονδίνο. Δύο μήνες αργότερα η Έβερτον θα κερδίσει το FA Cup.

1969/1970: Πρεμιέρα του πρωταθλήματος στις 8 Αυγούστου 1969, με την Άρσεναλ να υποδέχεται την Έβερτον. Οι μπλε προέρχονταν από μία πολύ καλή σεζόν, τερματίζοντας τρίτοι στο πρωτάθλημα και φτάνοντας ως τα ημιτελικά του κυπέλλου. Η νέα σεζόν ξεκινούσε εκπληκτικά, αφού κατάφεραν να υποτάξουν τους Λονδρέζους μέσα στο Highbury. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες και πίεζαν την Άρσεναλ, χωρίς όμως να έρχεται το πολυπόθητο γκολ. Τελικά ο Hurst έξι λεπτά πριν τη λήξη, θα χαρίσει τη νίκη στην Έβερτον.

1974/1975: Την πρώτη Μαρτίου 1975, η πρωτοπόρος Έβερτον ταξίδευε στο Λονδίνο για να διατηρηθεί στην κορυφή. Εκείνη τη σεζόν, οι μπλε του Μέρσεϊσαιντ διέθεταν πραγματικά μια εξαιρετική ομάδα, που άδικα έχασε το πρωτάθλημα για τρεις βαθμούς από την Ντέρμπι. Η Έβερτον ήταν ποιοτικά ανώτερη και αυτό φαινόταν κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. O Martin Dobson θα ανοίξει το σκορ στο 65', ενώ τρία λεπτά αργότερα  ο Mick Lyons θα πετύχει το τελικό 2-0.

1975/1976: Η Έβερτον βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο στο League Cup, καθώς στον πρώτο αγώνα η Άρσεναλ ισοφάρισε λίγο πριν το τέλος και έστειλε τον αγώνα σε επαναληπτικό. Τρεις μέρες νωρίτερα, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 για το πρωτάθλημα. Στις 23 Σεπτεμβρίου 1975, το Highbury υποδεχόταν τις δύο ομάδες για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις μέρες. Ο Roger Kenyon θα σημειώσει το μοναδικό τέρμα στο 52' και θα δώσει στα ζαχαρωτά τη μεγάλη νίκη πρόκριση για την επόμενη φάση.

1985/1986: Η αναμέτρηση διεξήχθη στις 12 Απριλίου 1986, με την Έβερτον να βρίσκεται σε τροχιά τίτλου. Οι κανονιέρηδες στον πρώτο γύρο, γνώρισαν την απόλυτη συντριβή στο Goodison Park με σκορ 6-1. Ο Bobby Mimms έχει αντικαταστήσει στην εστία τον Southall, μετά τον σοβαρό τραυματισμό του. Οι μπλε είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και τις ευκαιρίες, αλλά το γκολ ήρθε προς το τέλος του αγώνα. O Adrian Heath σκόραρε στο 81', χαρίζοντας τους πολύτιμους βαθμούς στην Έβερτον.

1986/1987: Εξαιρετικά κρίσιμη ήταν η αναμέτρηση της Άρσεναλ με την Έβερτον, που διεξαγόταν στο Highbury στις 28 Μαρτίου 1987. Τα ζαχαρωτά βρίσκονταν στη δεύτερη θέση, ενώ οι Λονδρέζοι στην τρίτη. Η φάση του αγώνα θα πραγματοποιηθεί στο 22'. Ο τερματοφύλακας της Άρσεναλ Lukic διώχνει την μπάλα καταλάθος πάνω στο Wayne Clarke, οποίος με εκπληκτικό μακρινό σουτ πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της συνάντησης. Η Έβερτον θα παραμείνει στο κυνήγι της Λίβερπουλ και λίγο καιρό μετά θα την ξεπεράσει, κατακτώντας το πρωτάθλημα.

1995/1996: Η Έβερτον αντιμετώπισε την Άρσεναλ στο παγωμένο Λονδίνο και με σπουδαία ανατροπή κέρδισε τη μεγάλη νίκη. Οι κανονιέρηδες ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με τον Ian Wright στο 37'. Το δεύτερο ημίχρονο θα ξεκινήσει με τον Amokachi να σημαδεύει το δοκάρι, ενώ λίγο μετά και ποιο συγκεκριμένα στο 50' ο Stuart θα πετύχει την ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν διεκδικώντας τη νίκη και τελικά τα κατάφεραν με γκολ του Kanchelskis έξι λεπτά πριν το τέλος.