Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2016

Μπόρνμουθ-Έβερτον 0-2

Σχόλιο
Η Έβερτον κέρδισε και πέρασε στους προημιτελικούς του κυπέλλου Αγγλίας αυτή είναι η ουσία του σημερινού παιχνιδιού.
Στα του παιχνιδιού,η εμφάνιση της ομάδας μας ειδικά αμυντικά ήταν ξανα μετριότατη.Η Έβερτον συνεχίζει να μην δείχνει βελτίωση παρόλο που ήταν τυχερή σήμερα και δεν δέχθηκε γκολ.Επιθετικά η ποιότητα της ομάδας είναι δεδομένη, έτσι και ήρθε αυτό το 0-2 . Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας είχε μια ελαφριά υπεροχή και δημιούργησε κάποιες καταστάσεις, με σημαντικότερη ευκαιρία μια εξαιρετική κούρσα του Lukaku από αριστερά, όταν στην αντεπίθεση έφτασε ως το τετ α τετ, αλλά πέρσι ο Federici έσωσε την ομάδα του. Όμως την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου την είχε η Μπόρνμουθ  μετά από ένα κόρνερ ο McCarthy έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, πέναλτι που έδωσε ο Atkinson όμως ο Joel Robles, μάντεψε σωστά και έσωσε το γκολ που χτύπησε ο Daniels.Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε πιο αποφασιστική και έκλεισε την Μπόρνμουθ από νωρίς, προηγήθηκε με το γκολ του Barkley και παρά την προσπάθεια της Μπόρνμουθ έφτασε σε δεύτερο γκολ με τον Lukaku στο 76'  και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε.Σε ατομικό επίπεδο καλοί οι Barry,Barkley,Lukaku.Αν και οι δύο τελευταίοι στο πρώτο ημίχρονο έδειχναν να μην μπορούν να βρεθούν με τίποτα

Εντεκάδες
Μπόρνμουθ:Federici,Francis,Elphick,Distin,Daniels,Iturbe(70'Murray),Gosling(77'Smith),O'Kane, McDonald (63'Ritchie), Stanislas,King
Έβερτόν:Robles,Coleman,Jagielka,Funes Mori,Oviedo,McCarthy,Barry,Lennon,Barkley (81'Mirallas),Cleverley,Lukaku(81'Niasse)