Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου 2016

Έβερτον- Μίντλεσμπρο 3-1

Σχόλιο

Το νικηφόρο σερί της ομάδας μας συνεχίστηκε με θύμα της την Middlesborough αυτή τη φορά, με 3-1, παρότι προηγήθηκε, η Everton έδειξε για ακόμη μια φορά φέτος πως θα ζήσουμε μια μεγάλη χρονιά!
Η φάση που ξύπνησε τους ποδοσφαιριστές, και εμάς φυσικά, συνέβη στο 21', όταν από σέντρα του Friend από τα αριστερά, ο Stekelenburg φάνηκε να ελέγχει τη μπάλα, ο Negredo χτύπησε με το κεφάλι του τον αγκώνα του Ολλανδού και η μπάλα έφυγε από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα. Ο διαιτητής, Lee Mason, το κατακύρωσε και η Μπόρο άνοιξε το σκορ.
Άμεση ήταν η αντίδραση της Έβερτον που στο 24' κέρδισε κόρνερ, ο Williams επίσης έκανε φάουλ στον τερματοφύλακα, Victor Valdes, που δεν είδε ο διαιτητής και ύστερα από κόντρες μπροστά στην εστία της Μπόρο η μπάλα κατέληξε στον "εορτάζοντα" Gareth Barry που σκόραρε για να γιορτάσει την 600η του εμφάνιση στην Premier League!
O Coleman στο 42' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας με μια εξαιρετική κίνηση και συνεργασία με τον Mirallas, βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι όπου πλάσαρε με το αριστερό τον Valdes, με κίνηση που θύμιζε περισσότερο σέντερ φορ παρά δεξί μπακ!
Ο Lukaku σκόραρε πάλι(ή ο Bolasie...), μετά από σέντρα του Bolasie πετάχτηκε μπροστά από την εστία και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, παρότι δε φαίνεται καθαρά αν ακούμπησε τη μπάλα ή όχι, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Everton προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ στα πρώτα 25' και έχασε κάποιες ευκαιρίες, ενώ η Middlesborough έδειχνε ανήμπορη να κάνει κάτι αξιοσημείωτο, ειδικά στα τελευταία 15' απλώς περιμέναμε να τελειώσει το παιχνίδι.
*Στο 30' οι φίλαθλοι τίμησαν τον Derek Acker, τον 51 ετών φίλο της ομάδας που έχασε τη ζωή του στον αγώνα με την Stoke City, με ενός λεπτού χειροκρότημα. Ο Acker ήταν 30 χρόνια κάτοχος εισιτηρίου διαρκείας της ομάδας.
** Στο 66' ο Valencia έκανε το ντεμπούτο του αντικαθιστώντας τον Lukaku. Η κίνηση αυτή ήταν περισσότερο προληπτική και όχι λόγω τραυματισμού.
***Man Of the Match φυσικά ο Barry που ήταν άψογος, ενώ είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις κάποιον που υστέρησε σήμερα. Δε μπορούμε να παραλείψουμε την "επιστροφή" του Ross Barkley που σήμερα έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και έδωσε τις απαντήσεις του!
Εντεκάδες

Έβερτον:Stekelenburg, Baines, Jagielka, Williams, Coleman, Barry, Gueye, Bolasie, Barkley, Mirallas, Lukaku.

Μίντλεσμπρο:Valdes, Barragan, Ayala, Gibson, Friend, De Roon, Forshaw, Nsue, Ramirez, Downing, Negredo.
Τα γκολ
21' Stekelenburg(OG)  0-1
24' Barry  1-1
42' Coleman  2-1
45+1' Lukaku 3-1