Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2016

Έβερτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1

Σχόλιο
Δεν επέστρεψε ούτε σήμερα στις νίκες η Έβερτον, παρόλα αυτά το καλό δεύτερο ημίχρονο μπορεί να μας κάνει λίγο πιο αισιόδοξους.Ήταν μια Έβερτον που ήταν καλύτερη από ότι βλέπουμε τον τελευταίο καιρό, τουλάχιστον αυτή του δευτέρου ημιχρόνου, έδειχνε κάποια θετικά στοιχεία και μπορούμε να ελπίσουμε ότι σύντομα θα δούμε μια ανάκαμψη
    Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε ένα κακό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να απειλούν από ελάχιστα ως καθόλου η μια την άλλη.Μια φάση που αξίζει αναφοράς είναι ένα εγκληματικό τάκλιν με τα δύο πόδια του Marcos Rojo στον Idrissa Gueye που είχε ήδη προλάβει την μπάλα και θα έπρεπε να είχε τιμωρηθεί με κόκκινη αντι για την κίτρινη κάρτα που είδε τελικά ο παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.Λίγο πριν το ημίχρονο και ενώ το παιχνίδι δεν έμοιαζε να ξεκολλάει από το 0-0 η ομάδα μας κατάφερε για άλλη μια φορά να δεχθεί γκολ, σε μια φάση που ο Stakelenburg έκανε κακή εκτίμηση βιάστηκε πάρα πολύ να βγει από την εστία του έδωσε την ευκαιρία στον Ibrahimovic να τον πλασάρει και να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του.
   Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον κυριάρχησε από την αρχή είχε την κατοχή και αν εξαιρέσουμε ένα η δύο μικρά διαστήματα όπου ή Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε δοκάρι.Ζήτησε στο μεγαλύτερο διάστημα ορθολογικά το γκολ.Έφτασε κοντά σε κάποιες περιπτώσεις με ένα τετ α τετ του Mirallas.Ένα σουτ του Gueye και μια κεφαλιά του Valencia.Τελικά η ισοφάριση ήρθε με ένα πέναλτι που κέρδισε ο Gueye σε ανατροπή του από τον Fellaini που το μετέτρεψε σε γκολ ο Baines
   To τελικό 1-1 δεν μας αφήνει ευχαριστημένους αλλά με την ελπίδα ότι κάτι αρχίζει να βελτιώνεται σε αυτή την ομάδα.Καλή εμφάνιση ξανά από τον Idrissa Gueye,τον Mirallas.Θετικό και το αμυντικό δίδυμο των Williams-Funes Mori.Θετικός και ο μικρός Holgate στην θέση του Coleman.Αντίθετα απογοητευτικός ξανά ο Lukaku και ο Cleverley.

Συνθέσεις
Έβερτον:Stekelenburg,Coleman(67'Holgate) Williams,Funes Mori,Baines,Cleverley(65'Deulofeu), Gueye,Barry,Bolasie(68 Valencia), Mirallas,Lukaku
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ:De Gea.Valencia,Jones Rojo,Darmian,Herrera,Pogba,Carrick,Mkhitaryan (85'Fellaini), Martial(83' Rashford),Ibrahimovic