Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2017

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 0-1

Σχόλιο
Με κεκτημένη ταχύτητα μετά το 4-0 με την Σίτι η Έβερτον συνέχισε με νίκη στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας χρειάστηκε ένα γκολ του Coleman στο 87' για να φύγει νικήτρια απο το Λονδίνο.
    Στο πρώτο ημίχρονο μετά τα πρώτα λεπτά η Έβερτον πήρε τον έλεγχο του αγώνα και κυριάρχησε σχεδόν μέχρι το 35-37' σε αυτό το διάστημα η Πάλας αν εξαιρέσουμε ένα δοκάρι του Benteke στο 8' ήταν ακίνδυνη..Η Έβερτον δημιούργησε πολλές φάσεις ένα εξαιρετικό σουτ του Mirallas που έβγαλε εντυπωσιακά ο Hennessey το ίδιο σε άλλο ένα σουτ του Barkley και ένα του Funes Mori μετά από κόρνερ ενώ ο Lukaku είχε δοκάρι λίγο αργότερα.Η Κρίσταλ Πάλας πήρε την κατοχή και βγήκε στην βγήκε στην επίθεση τα τελευταία 8-10' αλλά δεν ήταν το ίδιο απειλητική μια και η άμυνα μας λειτουργούσε σωστά σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις.
   Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον συνέχισε να έχει το έλεγχο του αγώνα. Είχε μια πρώτη καλή ευκαιρία στο 56' με τον Barkley που ελευθερώθηκε ωραία, μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του βγήκε άουτ. Λίγο μετά στο 58'έξω έφυγε και μια κεφαλιά του Lukaku μετά από σέντρα του Coleman.Ενώ ο νεαρός Lookman που μπήκε με διάθεση είχε ένα καλό σουτ που απέκρουσε ο Ουαλός τερματοφύλακας της Πάλας.Η Έβερτον συνέχισε την πίεση και δικαιώθηκε τελικά όταν μετά από μια φάση διαρκείας στο 87', η μπάλα έφτασε στον Davies που έβγαλε τον εξαιρετικό σήμερα Coleman τετ α τετ με τον Hennessey ο Ιρλανδός δεν αστόχησε και η Έβερτον πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο.
   Σε ατομικό επίπεδο όλοι οι παίκτες κινήθηκαν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης αν θέλουμε να βρούμε αυτούς που ξεχώρισαν θα πρέπει να εστιάσουμε στον σκορερ Coleman αλλά και τους εξαιρετικούς Barkley και Barry

Συνθέσεις
Κρίσταλ Πάλας:Hennessey,Tomkins,Dan,Delaney,Ward,Cabaye(72'Ledley),Puncheon,Schlupp(88'Townsend), McArthur,Remy(61'Lee),Benteke

Έβερτον:Robles,Holgate,Williams,Funes Mori,Coleman,Davies,Barry(59'Schneiderlin),Barkley(92' Jagielka), Baines,Mirallas(72' Lookman),Lukaku,