Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2017

Έβερτον-Μπόρνμουθ 6-3

Σχόλιο
Μια φανταστική Έβερτον τουλάχιστον επιθετικά είχαν την ευκαιρία να δουν όσοι παρακολούθησαν το σημερινό παιχνίδι.Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, διαφήμιση του ποδοσφαίρου όπου σημειώθηκαν 9 γκολ.
   Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον χρειάστηκε μόλις λίγα δευτερόλεπτα για να ανοίξει το σκορ με τον εκπληκτικό σήμερα Lukaku να κάνει ότι θέλει στην άμυνα της Μπόρνμουθ και τον James McCarthy άξιο συμπαραστάτη, το σκορ είχε πάρει ήδη διαστάσεις θριάμβου. Με την Μπόρνμουθ να κοιτάει αποσβολωμένη την απίστευτη ευκολία με την οποία η ομάδα μας δημιουργούσε καταστάσεις στην άμυνα της.Το 3-0 είναι μάλλον φτωχό για να περιγράψει την απόδοση της ομάδας μας.
   Η όλη χαλαρότητα από το άνετο 3-0 και την εκπληκτική απόδοση έκανε την ομάδα να μπει επαναπαυμένη στο δεύτερο ημίχρονο.Η Μπόρνμουθ δεν άργησε να εκμεταλλευτεί την χαλαρότητα και να αρχίσει να πιέζει.Μια πίεση που λίγο έλειψε να κάνει την ζημία, μια και με δύο γκολ στο 59' και το 70' από τον King ξαναμπήκε στο παιχνίδι.Όμως γρήγορα η ομάδα βρήκε το ρυθμό της σοβαρεύτηκε και με τον Lukaku να πετυχαίνει άλλα δύο γκολ έφυγε το άγχος και επανήλθε η καρδία μας στην θέση της.Το παιχνίδι όμως είχε δύο ακόμα γκολ με την Μπόρνμουθ που μείωσε ξανά με τον Arter και η 'Έβερτον λίγα λεπτά αργότερα πέτυχε ένα ακόμα γκολ με τον Barkley που βάση απόδοσης το άξιζε και αυτός για να φτάσουμε σε αυτό το εκπληκτικό 6-3.
   Σε ατομικό επίπεδο φυσικά πρέπει να σταθούμε στην επική απόδοση του Romelu Lukaku,στον εξαιρετικό James McCarthy και τον επίσης πολύ καλό Ross Barkley.Αντίθετά αμυντικά σίγουρα θα πρέπει να προβληματίζεται ο Κούμαν με αυτά που βλέπει μια και η ομάδα δέχεται πολύ εύκολα φάσεις για γκολ.

Συνθέσεις
Έβερτον:Robles,Coleman,Williams,Funes-Mori,Baines,McCarthy(61'Davies),Barry(80'Holgate), Schneiderlin,Barkley, Lookman(71'Mirallas),Lukaku
Μπόρνμουθ:Boruc,Francis(46'Smith),Cook,Mings,Fraser,Arter,Surman,Gosling(46'Ibe),Pugh(84'Afobe) ,Wilshere,King