Κυριακή 30 Απριλίου 2017

Έβερτον-Τσέλσι 0-3

Σχόλιο
Ήταν ένα παιχνίδι που το κέρδισε η ομάδα με το υψηλότερο κίνητρο η Τσέλσι παλεύει για να διατηρηθεί στην πρώτη θέση και να εξασφαλίσει το πρωτάθλημα αντίθετα η ομάδα μας απλά θέλει και για να είμαστε ειλικρινείς δεν έχει πολλές ελπίδες την 6η θέση.Το τελικό σκορ φυσικά είναι μια μαγική εικόνα που οφείλετε στην κακή απόδοση του Stekelenburg.
    Το πρώτο ήταν ένα γεμάτο ημίχρονο που παρόλο που εκτός από ευκαιρίες για τις δύο ομάδες.Είχε και αρκετές υποψίες ευκαιριών μπροστά στις δύο εστίες.Η Έβερτον ξεκίνησε το παιχνίδι με δοκάρι όταν μόλις στο 1' ο Barkley πέρασε μια ωραία κάθετη πάσα στον Calvert Lewin ο νεαρός μπήκε στην μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ από πλάγια χτύπησε στο δοκάρι η μπάλα 'εφτασε στο Lukaku που κόπηκε.Η Τσέλσι απάντησε όταν μια κάθετη μπαλιά έφτασε στον Hazard που πέρασε και τον Stekelenburg αλλά βρέθηκε αρκετά πλάγια και το σουτ του έφυγε άουτ.Στο 23' ένα σουτ του Lukaku έξω απο την μεγάλη περιοχή έφυγε ελάχιστα άουτ.Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η Τσέλσι έχασε με την σειρά της ευκαιρία  ο Luiz μια βαθιά μπαλιά ο Jagielka προσπάθησε να διώξει με το κεφάλι αλλά η μπάλα πήγε προς τα πίσω στο Diego Costa που απο σχεδόν το ύψος τις μικρής περιοχής σούταρε ψηλά άουτ.Μετά από αυτό η Έβερτον έλεγξε το ρυθμό είχε και κάποιες υποψίες ευκαιρίας ως σχεδόν και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
   Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο καλό ρυθμό χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες ως το 66' όταν ο Pedro με ένα μακρινό σουτ νίκησε τον Stekelenburg και έκανε το 0-1 από εκεί και μετά το παιχνίδι ουσιαστικά ήρθε στα μέτρα της Τσέλσι που συνέχισε να κλείνει τους χώρους και έβγαινε σε αντεπιθέσεις.Η Έβερτον βγήκε και προσπάθησε να πιέσει αλλά το δεύτερο γκολ στο 79' ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι όταν μετά από ένα φάουλ του Hazard ο Stekelenburg έδιωξε την μπάλα πάνω στο Cahill που από κοντά έκανε το 0-2.Ακολούθησε άλλο ένα γκολ αποτέλεσμα της ψυχρολουσίας και τις κακής εκτίμησης του Stekelenburg όταν ο Marcos Alonso βγήκε πλάγα γύρισε στον Willian που έκανε το τελικό 0-3.
    Σε ατομικό επίπεδο ο Gueye είχε καλή απόδοση σήμερα.Σχετικά αξιοπρεπής και ο Jagielka. Αντίθετα πολύ κακή εμφάνισση του Stekelenburg που έχει ευθύνη και για τα τρία γκολ που δέχτηκε

Συνθέσεις
Έβερτον:Stekelenburg,Holgate,Jagielka,Williams,Baines,Gueye,Davies,Valencia(72' Kone), Barkley,Calvert-Lewin(72' Mirallas),Lukaku
Τσέλσι:Courtois, Azpilicueta, Luiz(82'Ake),Cahill,Moses,Kante,Matic,Alonso,Pedro(82'Fabregas), Hazard (85'Willian),Diego Costa