Τετάρτη 5 Απριλίου 2017

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Έβερτον 1-1

Σχόλιο
Μια ισοπαλία που αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση στην ομάδα, μια και κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν νίκη.Η Έβερτον συνήλθε από την ήττα στο ντέρμπι έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, ειδικά αμυντικά, και αυτοκτόνησε καθώς έχασε το τρίποντο στο τελευταίο λεπτό
    Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε αρκετά καλά, προσπάθησε και κράτησε μακριά την μπάλα από την περιοχή του Robles ειδικά το πρώτο 20', έχοντας και σχετικά καλά ποσοστά κατοχής. Ευτύχησε να πετύχει ένα πανέξυπνο γκολ του  Phil Jagielka σχεδόν στην πρώτη επίσκεψη με αξιώσεις στα καρέ του De Gea. Μετά από κόρνερ που κέρδισαν οι μπλε από σουτ του Mirallas.Το κόρνερ έφτασε στον Williams που έστειλε την μπάλα προς τον αρχηγό που με ωραίο γυριστό νίκησε τον DeGea και έκανε το 0-1.Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν μπορούμε να πούμε πως απείλησε ιδιαίτερα είχε κάποιες καλές φάσεις .Με την πλέον σημαντική όταν μετά από ένα ηλίθιο φάουλ που παραχώρησε ο Mirallas,ο καλός Robles απέκρουσε δύσκολα και ο επερχόμενος Herrera έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι.
   Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον κάθισε πίσω προσπαθώντας να κρατήσει αυτό το 0-1.Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προσπαθούσε και έκανε κάποιες φάσεις, αλλά όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ευτυχώς οι περισσότερες σταματούσαν στους εξαιρετικούς Jagielka,Williams όπως και στον Gareth Barry.Ο Barkley κυρίως, αλλά και ο Mirallas κρατούσαν την μπάλα και ανέβαζαν την ομάδα ψηλά σε αρκετές περιπτώσεις κόντρας που ανησύχησαν την άμυνα των γηπεδούχων, αλλά ο Lukaku που ήταν ο κύριος αποδέκτης, δεν κατάφερε στις περισότερες φάσεις να πετύχει κάτι, κυρίως λόγω κακών επιλογών. Δυστυχώς όμως κάπου εκεί και ο Κούμαν έδειξε φoβισμένος έκανε δύο αλλαγές που ουσιαστικά έκλεισαν την ομάδα στα καρέ της.Αρχικά έβγαλε τον Mirallas βάζοντας ένα ακόμα κεντρικό αμυντικό τον Pennington και στην συνέχεια έβγαλε και τον Barkley βάζοντας μέσα τον άπειρο ακόμα Calvert Lewin. Αποτέλεσμα αυτών των αλλαγών ήταν στα τελευταία λέπτα η πίεση στην άμυνα να αυξάνεται συνεχώς.Έτσι δυστυχώς στην τελευταία σχεδόν φάση του αγώνα ο Williams προσπαθώντας να σώσει την ομάδα σε ένα σουτ που μάλλον πήγαινε για γκολ, κάνει χέρι και αποβάλλεται .Το πέναλτι εκτελεί εύστοχα ο Imbrahimovic διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.
   Σε ατομικο επίπεδο εξαιρετικός ο Jagielka συγκινητικός ο Gareth Barry και επίσης καλός ο Idrissa Gueye.Ο Williams χάλασε την αρκετά καλή εικόνα του με το πέναλτι και την κόκκινη στο τέλος.Μέτριοτατος ο Lukaku που για δεύτερο παιχνίδι και εδώ χωρίς δικαιολογίες οτι δεν τροφοδοτήθηκε, ήταν φλύαρος και χωρίς εμπνεύσεις με την μπάλα στα πόδια.

Εντεκάδες
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ:De Gea,Young(65'Shaw),Bailly,Rojo,Blind(45'Pogba),Herrera, Carrick(65' Mkhitaryan),Fellaini,Lingard, Rashford,Imbrahimovic

Έβερτον:Robles,Holgate,Jagielka,Williams,Baines,Gueye,Barry,Davies,Mirallas(67'Pennington), Barkley(80'Calvert-Lewin),Lukaku

Τα γκολ
22' Jagielka   0-1
94' Imbrahimovic   1-1