Σάββατο 1 Απριλίου 2017

Λίβερπουλ-Έβερτον 3-1

Σχόλιο
   Μια τραγική αμυντικά Έβερτον έχασε ξανα εύκολα, άλλο ένα ντέρμπι με του γείτονες.Οι μπλέ  πλήρωσαν τις ελλείψεις στην αμυντική γραμμή,την επιθετική ατολμία,αλλά και την κάκιστη εμφανιση μερικών παικτών που θεωρούνται κλείδιά στην ανάπτυξη της ομάδας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον μπήκε καχεκτικά μέσα στο παιχνίδι, με τους γείτονες να έχουν για άλλη μια φορά καταλάβει απο το πρώτο λέπτο ότι παίζουν σε ντέρμπι. Αντιθετα με τους παίκτες που  ήταν κάκιστοι με την μπάλα στα πόδια.Τα αποτελέσματα φάνηκαν αρκετά νωρίς όταν ο Mane έκανε μια κούρσα ο νεαρός Pennington δεν πήγε όπως έπρεπε στην μπάλα ο Σενεγαλέζος σούταρε και ο Robles χαζευε την μπαλα να κατευθύνεται προς τα δίκτυα του για το 1-0.Στην συνέχεια η ομάδα μας προσπάθησε κάπως να πιέσει κέρδισε 2 κόρνερ.Στο 2ο απο αυτά ο νεαρός Pennington βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια μπροστά στον Mignolet και δεν αστόχησε με σουτ έκανε το 1-1.Δυστυχώς η χαρά κράτησε λίγο για την ομάδα μας αφου η Λίβερπουλ 2 λεπτά αργότερα με τον Firminio να ζαλίζει τον νεαρό σκορερ της ομάδας έκανε το 2-1. σκορ που ήταν και το τελικό του πρώτου ημιχρόνου.
   Στο δεύτερο ημίχρονο τουλάιστον στο πρώτο τέταρτο η Έβερτον ανέβηκε, κυκλοφόρησε καλά τη μπάλα γύρω από την περιοχή του Βέλγου, έστειλε μπαλιές στα καρέ του, όμως οι περισσότερες φάσεις έμειναν μισοτελειωμένες.Το παιχνίδι για τους γείτονες τελείωσε ο νεοσεισεχθεις Origi που πετυχε το τρίτο γκολ με τον Robles να μένει για άλλη μια φορά όρθιος!!.Η ομάδα προσπάθησε και μετά το τρίτο γκολ επιθετικά πίεσε κάπως αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω.
   Σε ατομικό επίπεδο δυστυχώς πρέπει  να σταθούμε στους αρνητικούς πρωταγωνιστές για άλλη μια φορά ο Robles στα 4 σουτ που πήγαν μέσα την εστία του στα πρώτα 60 λεπτά δέχθηκε 3 γκολ και το αυτο που το μισοαπέκρουσε τελικά χρειάστηκε και το έβγαλέ πάνω στην γραμμή ο Jagielka.Ο Pennington δεν είναι σε αυτο το επίπεδο για να παίξει ντέρμπι,προσωπικά  δεν νόμιζω καν ότι είναι παίκτης επιπέδου Πρεμιερ λιγκ.Ο Davies ήταν απογοητευτικός και ο Calvert Levin εξαφανισμένος. Αυτοί που επιβίωσαν απο το γενικό ναυάγιο ήταν μόνο οι Jagielka και ο Gueye αντε και ο Barkley του δευτέρου ημιχρόνου γιατι στο πρώτο ήταν και αυτός τραγικός.

Συνθέσεις
Λίβερπουλ:Mignolet; Clyne, Matip, Lovren, Milner; Lucas, Can, Wijnaldum; Mane(57' Origi), Coutinho(74'Alexander-Arnold), Firmino(90' Klavan)

Έβερτον: Robles; Holgate, Pennington(67'Barry), Jagielka, Williams, Baines; Gueye, Davies (Valencia), Barkley; Lukaku, Calvert-Lewin(82'Mirallas)

Τα γκολ
8' Mane  1-0
29' Penninghtonn   1-1
31' Firminio   2-1
60' Origi  3-1