Κυριακή 9 Απριλίου 2017

Έβερτον-Λέστερ 4-2

Σχόλιο
Σε ένα υπέροχο παιχνίδι τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο, η Έβερτον πήρε την άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό απο το κύπελλο Αγγλιας απο την Λέστερ, παίζοντας επιθετικά εξαιρετικό ποδόσφαιρο κατα διαστήματα.
   Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα απο τα καλύτερα ημίχρονα απο πλευράς θεάματος αυτή την σεζόν, είδαμε 5 γκολ και έναν εκπληκτικό ρυθμό.Την ομάδα μας να πετυχαίνει 3 γκολ και να καταφέρνει την ανατρόπη σε ένα παιχνίδι που η προηγήθηκε πολύ νωρίς μόλις στο 1' με τον Tom Davies που εκμεταλεύτηκε την κούρσα του Mirallas και πέτυχε το πρώτο γκολ του αγώνα.Δέχθηκε στα υπολοιπα εννιά λέπτα 2 γκολ απο την Λέστερ απο τον Slimani που σκοραρε στην αντεπίθεση και με ένα φάουλ απο πλάγια του Albrighton.Ισοφάρισε με τον συνήθη ύποπτο φέτος Romelu Lukaku μετά απο μια υπέροχη σέντρα του Barkley και έκανε ξανά την ανατροπή με κεφαλία του Jagielka μετά απο κόρνερ.
   Το δεύτερο ημίχρονο δυστυχώς δεν είχε τον ίδιο ρυθμό η Έβερτον πέτυχε άλλο ένα γκολ μετά απο κόρνερ με τον Lukaku αλλά απο εκεί και μετά ο ρυθμός έπεσε.Η ομάδα μας έδειξε να βολεύεται στα κεκτημένα της και η Λέστερ πήρε μέτρα στο γήπεδο προσπάθησε να πιέσει αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική.Με το 4-2 να είναι και το τελικό σκορ.
    Σε ατομικό επίπεδο ξεχώρισαν οι Barkley,Mirallas,Lukaku αλλά και ο Phil Jagielka που δείχνει αναγεννημένος τον τελευταίο καιρο

Εντεκάδες
Έβερτον: Robles,Holgate,Jagielka,Pennington,Baines,Davies,Schneiderlin(73'Barry),Cueye,Mirallas,Barkley, Lukaku
Λεστερ:Schmeichel,Amartey,Benaloyuane,Huth,Chilwell,Albrighton(78'Ulloa),King,Drinkwater,Gray(61'Mahrez), Slimani,Vardy(61'Musa)