Σάββατο 22 Απριλίου 2017

'Ενας πόντος ακόμα

Η Chelsea U21 φρέναρε την αντίστοιχη ομάδα της Everton στην πορεία της προς τον τίτλο της Premier league 2.Όμως οι μικροί χρειάζονται μόλις 1 βαθμο στο τελευταίο παιχίδι με την Liverpool U21 για να κατακτήσουν και μαθηματικά τον τίτλό.
   Φυσικά το παραπάνω ισχύει αν οι γείτονες που είναι ρυθμιστές μια και αγωνίζονται πρώτα με την Manchester City U21 δεν καταφέρουν να κόψουν βαθμό στο μεταξύ τους παιχνίδι την Δευτέρα.Στα τα του παιχνιδιού, οι μικροί μας μπήκαν πολύ δυνατα στο παιχνίδι. Είχαν δοκάρι με τον Baningime και αλλές κλασικές ευκαιρίες να σκοράρουν.Όμως η Chelsea U21 ήταν που άνοιξε το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα, όταν σε μια αντεπίθεση ο Ugbo δεν αστόχησε στο τετ α τετ στο 15'.Το προβάδισμα των Λονδρέζων δεν άντεξε πολύ, με τους μικρούς να φτάνουν στο γκολ με τον Sambou στο 27' που βρέθηκε τετ α τετ και σκόραρε αν και χρειάστηκε διπλή προσπάθεια για να πλασάρει τον εκπληκτικό χθες τερματοφύλακα της Chelsea U21 Beeney.Μετά το γκολ και ως το ημίχρονο η ομάδα κατέβασε  λίγο τον ρυθμό πίσω και έδωσε χώρο στην ομάδα του Λονδίνου και αν και η κάθε ομάδα είχε απο μια καλή φάση το 1-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου .
   Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε με το ίδιο πάθος και τους επιθετικού προσανατολίσμούς που ξεκίνησε και το πρώτο ημίχρονο. Ευτύχυσε στο 53' να σκοράρει με τον Walsh αλλά δέχτηκε αρκετά γρήγορα την ισοφάριση απο τον Ugbo  στο 60'.Κα΄ποιες σπουδαίες επεμβάσεις του Beeney κράτησαν το 2-2 ως το τέλος του παιχνίδιου

Chelsea U21: Mitchell Beeney; Cole Dasilva, Richard Nartey, Trevoh Chalobah, Jon Panzo; Ruben Sammut, Kyle Scott; Jacob Maddox, Isaac Christie-Davies (Harvey St Clair 56), Mason Mount; Ike Ugbo

Everton U21:Mateusz Hewelt; Jonjoe Kenny (c), Antonee Robinson, Benin Baningime, Muhamed Besic, Morgan Feeney, Kieran Dowell, Liam Walsh, Bassala Sambou, Joe Williams (David Henen 80), Harry Charsley (Courtney Duffus 89)