Σάββατο 13 Μαΐου 2017

Έβερτον-Γουάτφορντ 1-0

Σχόλιο
Με νίκη τελείωσε την σεζόν στα εντός έδρας παιχνίδια η Έβερτον, που επικράτησε της Γουότφορντ με 1-0.Μια νίκη που έδωσε άλλους 3 βαθμούς στην ομάδα, έτσι οι 43 συνολικά βαθμοί που μάζεψε φέτος η Έβερτον είναι ρεκόρ για την πρόσφατη ιστορία της  δηλαδή απο τότε που έγινε  Πρέμιερ λιγκ
    Η Έβερτον ξεκίνησε καλά στο πρώτο ημίχρονο, είχε την καθολική κατοχή και 3 αρκετά καλές ευκαιρίες να σκοράρει.Αρχικά με τον Barkley που ντρίπλαρε ωραία μεσα στην περιοχή δύο παίκτες της Γουότφορντ, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Gomes.O Jagielka μετά απο ένα κόρνερ βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια και σουταρε έτσι η Έβερτον όμως πάλι ο Gomes ηταν εκεί,έτσι έχασε την δεύτερη καλή ευκαιρία για να σκοράρει .Άλλο ένα καλό σουτ του Davies επίσης απομάκρυνε ο Gomes.Ενδιάμεσα η Γούτφορντ είχε την μοναδική καλή της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο όταν ένα σουτ του Okaka έφυγε λίγο άουτ.
   Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε το ίδιο καλά με το πρώτο η αλλαγή του Valencia έκανε ακόμα πιο επιθετική την ομάδα που περιόρισε την Γουότφορντ στο δικό της μισο του γηπέδου.Το γκολ έμοιαζε ζήτημα χρόνου, τελικά έφτασε  με ένα σουτ του Barkley λίγο έξω απο την μεγάλη περιοχή που νίκησε επιτέλους, τον καλό Gomes και διαμόρφωσε το 1-0, που έμελε να είναι και το τελικό σκορ.Οι μπλέ συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό προσπαθόντας να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ και να κλειδώσουν την νίκη μέχρι περίπου το 75'.Είχε αρκετά καλες ευκαιρίες και μια περίπτωση πιθανότατα πέναλτι που όμως ο διατητής αρνήθηκε σε ανατροπη του Lukaku.Μετα απο εκεί λίγο η κούραση λίγο η φαντασίωση της παραλίας που πλησιάζει, έκανε την ομάδα να αφήσει χώρο στην Γουάτφορντ και να παίξει με την φωτία σε κάποιες περιπτώσεις. Ευτυχώς τελικά χωρίς να το πληρώσει, μια και η ευκαιρία του Okaka που ήταν και η συμαντικότερη για τους Λονδρέζους σώθηκε απο μια καλή επέμβαση του Robles.Ενω λιγο μετά ο Valencia δεν μπορεσε να νικήσει τον Gomes σε τετ α τετ.
   Σε ατομικό επίπεδο ήταν σήμερα αρκετά καλοί ήταν οι Williams,Gueye Schneiderlin.και Barkley.Εξαιρετικός ο αρχηγος Phil Jagielka

Συνθέσεις
Έβερτον:Robles,Holgate(46'Valencia),Jagielka,Williams,Baines,Gueye,Schneiderlin,Davies,Barkley (80' Barry), Mirallas(86' Kone),Lukaku

Γουάτφορντ:Gomes,Kabasele(37' Zuniga),Prodl,Mariappa,Janmaat,Behrami(71' Amrabat) ,Dacoure,Capoue(81'Niang), Holebas,Okaka,Deeney