Σάββατο 22 Ιουλίου 2017

Γκένκ - Έβερτον 1-1

Στο τελευταίο φιλικό τεστ πριν τα προκριματικά του Europa Leage, η Έβερτον αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 στην έδρα της Γκενκ. Ο Ρούνει άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος, ενώ δεύτερο ημίχρονο ο Σαμάτα ισοφάρισε για τους Βέλγους.
    Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισό του α μέρους, είχαν κάποιες ευκαιρίες να σκοράρουν όμως ο Pickford είπε όχι σε όλες. Η Έβερτον στη συνέχεια ισορρόπησε και είχε κάποιες φάσεις με Ρούνει και Σάντρο. Στο τέλος του ημιχρόνου ο Ρούνει άνοιξε το σκορ, ύστερα από ωραίο γύρισμα του Σάντρο Ραμίρεζ. Στην αρχή του β μέρους η Γκεν ισοφάρισε με τον Σαμάτα, ύστερα από λάθος γύρισμα του Μαρτίνα. Στη συνέχει ο ίδιος παίκτης έχασε μοναδική ευκαιρία να βάλει μπροστά τους γηπεδούχους όμως η εξ επαφής κεφαλιά του αποκρούστηκε από τον Στεκέλενμπουργκ. Ο Ρούνει είχε ένα ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ το οποίος έβγαλε ο τερματοφύλακας, ενώ στη συνέχεια οι πολλές αλλαγές έριξαν τον ρυθμό χωρίς κάποια αξιόλογη φάση μέχρι το τέλος.

Genk : Jackers, Nastic, Brabec (86’ Seigers), Colley, Khammas, Berge, Malinovskyi (75’ Heynen), Trossard, Buffel (72’ Schrijvers), Benson (75’ Zhegrova) en Samatta (62’ Vanzeir)

Everton FC : Pickford (46’ Stekelenburg), Schneiderlin (67’ Connolley), Baines (67’ Barry), Keane, Williams (73’ McCarthy), Ramirez (46’ Mirallas), Rooney (79’ Calvert-Lewin), Gueye (73’ Davies), Klaassen (73’ Besic), Dowell (67’ Lookman) en Holgate (46’ Martina)