Παρασκευή 4 Αυγούστου 2017

Ρουζόμπεροκ-Έβερτον 0-1

Σχόλιο
Χωρίς να εντυπωσιάσει η Έβερτον πέτυχε και δεύτερη νίκη επι της Ρουζόμπεροκ και προκρίθηκε στα πλέι-οφ του Europa league.
Η ομάδα μας χωρίς να δείξει έλλειψη σοβαρότητας, δεν έκανε μια αξιόλογη εμφάνιση, δείχνοντας να αντιμετωπίζει το ματς περισσότερο σαν αγγαρεία.Χωρίς σπουδαίες ευκαιρίες κύλησε το πρώτο ημίχρονο.Χρονικά η Ρουζόμπεροκ απείλησε πρώτη όταν μια κεφαλία στο 5' μετά απο κόρνερ πέρασε άουτ.Η ομάδα μας είχε κάποιες ευκαιρίες με τον Rooney και τον Sandro Ramirez να κάνουν άσχημα τελείωματα απο πλεονεκτική θέση.Το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε ακόμα πιο ανιερό απο το πρώτο με την Ροζόμπεροκ να προσπαθεί να επιτεθει χωρίς όμως να φανει καθόλου απειλητική.Το γκολ της νίκης ήρθε απο την αλλαγή του Κούμαν που έβγαλε τον μετριότατο σήμερα Sandro Ramirez και πέρασε στην θέση του τον Calvert-Lewin.Ο πιτσιρικάς εκμεταλεύτηκε την πρώτη ευκαιρία που του παρουσιάτηκε όταν ο Klaasen του έβγαλε μια ωραία διαγώνια πάσα ο Calvert-Lewin βρέθηκε  σε πλεονεκτική θέση και πλασαρε σωστά τον τεραμτοφύλακα για το τελικό 0-1.
   Καλή απόδοση απο τον Keane που ήταν σταθερός και έβγαζε ωραία την ομάδα μπροστά και τον Klaasen που δείχνει ότι θα έχει σημαντικό ρόλο στην νέα Έβερτον.

Συνθέσεις
Ρουζόμπεροκ:Macik,Peter Maslo,Jan Mslo,Kruzliak,Menich(46'Lacny),Takac(71'Sapara),Qose, Kochan,Daniel, Haskic(80'Gerec), Andrezly

Έβερτον:Pickford,Williams,Keane,Jagielka,Davies,Schneiderlin(81'Barry),Gueye,Baines,Klaasen , Rooney(86' Mirallas), Sandro Ramirez(69'Calvert-Lewin)

Τα γκολ
80' Calvert-Lewin  0-1