Παρασκευή 25 Αυγούστου 2017

Χαΐντουκ Σπλίτ-Έβερτον 1-1

Σχόλιο
Η Έβερτον χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση της ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Χαΐντουκ και εξασφάλισε την πρόκριση στους ομίλους του Europa league.Η πρόκριση σε αυτό το δεύτερο παιχνίδι κρίθηκε στο γεγονός ότι η Έβερτον, κατάφερε να διαχειριστεί σωστά τα κομβικά σημεία του παιχνιδιού
   Στο πρώτο ημίχρονο η Κροατική ομάδα πίεσε από νωρίς και προσπάθησε να πετύχει γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης.Ευτυχώς παρά τις κάποιες ευκαιρίες σε γενικές γραμμές η Έβερτον έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι και να βγαινει σε κάποιες αρκετά επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Το γκολ του Radosevic λίγο πριν το ημίχρονο ήρθε να διαταράξει την ισοροπία του αγώνα και να πάει τους παίκτες της Χαΐντουκ στα αποδυτήρια με ελπίδες πρόκρισης.
    Αρχίζοντας  το δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον έπρεπε να διαχειριστεί την λεπτή ισορροπία του ενός γκολ διαφορά.Ευτυχώς ο Gulfi Sigurdsson στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός κατάφερε άμεσα να διαλύσει τις όποιες ελπίδες είχαν οι Κροάτες.Με ένα απίθανο γκολ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, κατάφερε να τελειώσει το θέμα πρόκριση και να αρχίσει να μας δείχνει γιατί ο Kούμαν επέμενε τόσο πολύ για αυτόν.Πλέον τα 3 γκολ που χρειαζόταν η Χάιντουκ ήταν εξαιρετικά δύσκολο να τα πετύχει.Συνέχισε να πιέζει αλλά έχασε κάθε ελπίδα, όταν το κάπως υπερβολικό πέναλτι που κέρδισε στο 65' το απέκρουσε ο Pickford διατηρώντας το 1-1.Η ομάδα μας διαχειρίστηκε άνετα το παιχνίδι έχασε μάλιστα μια μεγάλη ευκαιρία πρς το τέλος όταν σε τετ α τετ του Rooney που απέκρουσε ο Stipica