Τρίτη 22 Αυγούστου 2017

Μάντσεστερ Σίτι-Έβερτον 1-1

Σχόλιο
Την προηγούμενη σεζόν η Έβερτον πήρε μια μάλλον τυχερή ισοπαλία στο Etihad.Αντίθετα φέτος παρόλο που πριν το παιχνίδι θα ήμασταν μάλλον ευχαριστημένοι με την ισοπαλία, έτσι όπως το παιχνίδι εξελίχθηκε, η ισοπαλία αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση.
    Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ξεκίνησε όπως ακριβώς το αναμέναμε, η Μάντσεστερ Σίτι είχε την κατοχή χωρίς να καταφέρει να γίνει επικίνδυνη τουλάχιστον μέχρι τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.Όταν η ομάδα μας προσπάθησε να ανεβεί και να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, έδειξε να χάνει την αμυντική της ισορροπία, με αποτέλεσμα να απειληθεί σε 2-3 περιπτώσεις. Ευτυχώς όμως ή Μάντσεστερ Σίτι δεν κατάφερε να σκοράρει στις ευκαιρίες που είχε ειδικά στην μεγαλύτερη ένα ένα δοκάρι του Fernandinho στο 34' .Αντίθετα ο Wayne Rooney δεν αστόχησε στην μεγάλη ευκαιρία της ομάδας μας σε ένα έξοχο συνδυασμό του Holgate με τον Calvert-Lewin και τελικά στον Rooney Που πέτυχε το 200o γκολ στην Πρέμιερ λιγκ και το δεύτερο συνεχόμενο στην Πρέμιερ λιγκ με την Έβερτον από την στιγμή που επέστρεψε.To παιχνίδι έγινε ακόμα ποιο ευνοϊκό για την Έβερτον όταν ο Calvert-Lewin κέρδισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Walker λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο.
   Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα δεν μπόρεσε να εξαργυρώσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού το αριθμητικό της πλεονέκτημα.Ο Κούμαν στο 61' για να ενισχύσει την επιθετικότητα της ομάδας βάζει δύο πιο δημιουργικούς μέσους τον Klaasen και τον Sigurdsson που έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα, όμως πάλι δεν καταφέρνει να κάνει την μεγάλη φάση στην αντίπαλη περιοχή.Αντίθετα η Σίτι με τον Sterling που πέρασε στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, άρχισε να γίνεται αρκετές φορές επικίνδυνη.Σε μια από αυτές τις φάσεις στο 82' καταφέρνειο Sterling κατάφερε  να σκοράρει και να νικήσει τον  Pickford διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.Δυστυχώς λίγο αργότερα ο Aguero σε ένα έξυπνο βούτηγμα κατάφερε να πάρει εκδίκηση για τον συμπαίκτη του και να κερδίσει την δεύτερη κίτρινη του Morgan Schneiderlin.
   Στις ατομικές αποδόσεις θα πρέπει να σταθώ στον Calvert-Lewin που αρχίζει να ανεβαίνει εντυπωσιακά και να βοηθάει ουσιαστικά την ομάδα.Στο Pickford που είχε κάποιες καλές επεμβάσεις.Στον Gueye που είναι μια σταθερή αξία για την ομάδα και φυσικά στον σπουδαίο Wayne Rooney που έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης που έφτασε τα διακόσια γκολ στην Πρέμιερ λιγκ.

Συνθέσεις
Μαντσεστερ Σίτι:Ederson,Kompany,Stones(65'Danilo),Otamendi,Fernadinho,Walker,De Bruyne,David Silva,Sane(69'Silva),Aguero,Jesus(46' Sterling)
Έβερτον:Pickford,Keane,Williams(61'Klaasen),Jagielka,Holgate,Baines,Gueye,Schneiderlin, Davies(61'Sigurdsson), Calvert-Lewin,Rooney(90'Besic)