Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2017

Έβερτον-Απόλλων Λεμεσού 2-2

Σχόλιο
Η Έβερτον αδίκησε το ευατό της σήμερα και δεν κατάφερε να κερδίσει ένα παιχνίδι που το είχε υπό έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του.Η υποτίμηση του ψυχωμένου Απόλλωνα, η τραγική αμυντική λειτουργία με τα λάθη παιδικής χαράς, και η επιθετική επιπολαιότητα, κόστισαν σήμερα στην Έβερτον δύο βαθμούς.Η Έβερτον που πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και θα πρέπει να μας δείξει πολλά περισσότερα αν θέλει να διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa league.
   Το πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ξεκίνησε με μεγάλη χαλαρότητα στο παιχνίδι της, διατηρώντας άσκοπα την κατοχή, χωρίς να απειλεί καθόλου την Κυπριακή ομάδα. Το γκολ που δέχθηκε νωρίς μόλις στο 12' σε μια αντεπίθεση του Andrian Sardinero, χτύπησε σαν καμπανάκι στους παίκτες που άρχισαν να αποδίδουν, πίεσαν και ισοφάρισαν γρήγορα με γκολ του Rooney στο 21'.Συνέχισαν καλά και είχαν τουλάχιστον τρεις κλασικές ευκαιρίες να σκοράρουν ένα δεύτερο γκολ στο πρώτο ημίχρονο όμως ούτε ο Rooney που σούταρε λίγο άουτ.Ούτε οι Davies και ο Sigurdson με φάουλ κατάφεραν να σκοράρουν μια και έπεσαν στο καλό Πορτογάλο τερματοφύλακα Bruno Vale έτσι το 1-1 ήταν το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
    Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον μπήκε ξανά με την ίδια διάθεση που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, πολιόρκησε τον Απόλλων, έκανε ευκαιρίες και σκόραρε στο 66' με την σημερινή ευχάριστη έκπληξη τον Nikola Vlasic.Όμως από εκεί και μέτα ξαναεμφανίστηκε η χαλαρότητα, όχι τόσο στην επιθετική λειτουργία αυτή την φορά, μια και η ομάδα συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες και προϋποθέσεις για γκολ, αλλά περισσότερο στο τρόπο το οποίο αμυνόταν.Οι παίκτες ήταν αρκετά ψηλά και δεν έδειχναν την απαραίτητη συγκέντρωση στο παιχνίδι τους αποτέλεσμα να το πληρώσουν σε μια από τις ελάχιστες φάσεις που δημιούργησε ο Απόλλων η κεφαλία του Yuste στο 88' οδήγησε το παιχνίδι ξανά στην ισοπαλία και την Έβερτον με την πλάτη στον τοίχο και παρόλο που η ομάδα μας δημιούργησε ξανά μια φάση για να σκοράρει με την σέντρα του Vlasic και την κεφαλιά του Calvert-Lewin τελικά το 2-2 έμεινε με την Έβερτον αν χάνει δύο πολύτιμους βαθμούς.
    Τραγική εμφάνιση απο τον Williams μέτριότατος και ο Pickford, λίγα πράγματα και από τον Gueye σήμερα. Αντίθετα στα καλά νέα όπως είπαμε ήταν εξαιρετικός ο νεαρός Κροάτης Nikola Vlasic που μπήκε σαν αλλαγή και οι Rooney,Sigurdsson

Εντεκάδες
Έβερτον:Pickford,Kenny,Holgate,Williams,Baines,Gueye(46'Vlasic),Schneiderlin,Davies(67' Klaasen), Ramirez(67'Calvert-Lewin),Rooney

Απόλλων Λεμεσού:Bruno Vale,Pedro,Yuste,Roberge,Vasiliou(83'Zalaya),Alef,Jakolis(61'Schembri),Sachetti(77' Jander),Allan Sardinero,Maglica

Τα γκολ
12' Sardinero     0-1
21' Rooney        1-1
66' Vlasic          2-1
88' Yeste            2-2