Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2017

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Έβερτον 4-0

Σχόλιο
Άλλη μια βαριά ήττα για μια Έβερτον που όμως ίσως και να μην την άξιζε μια και ήταν καλή, για ένα μεγάλο διάστημα του αγώνα. Η τουλάχιστον μέχρι να αρχίσει ο Ρόναλντ Κούμαν τις αλλαγές.
   Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την ψυχρολουσία του 1-0 μόλις στο 3' όταν ο Matic βγάζει μια μεγάλη μπαλία στον Valencia που από τα όρια της μεγάλης περιοχής, σούταρε κατευθείαν και άνοιξε το σκορ.Το θετικό είναι ότι η Έβερτον αντέδρασε καλύτερα από εκει και μετά απο ότι αντέδρασε στο προηγούμενο παιχνίδι με την Αταλάντα.Μετά το 8' πήρε πρωτοβουλίες, προσπάθησε να δημιουργήσει και έκανε μια καλή ευκαιρία με τον Rooney στο 20'.Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προτίμησε να περιμένει στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου προσπαθώντας να κλέψει την μπάλα στο κέντρο, έχασε μια-δύο καλές ευκαιρίες με τον Lukaku στο 25' μετά απο ένα λάθος του Keane και αργότερα μετα απο λάθος του Gueye αλλά στην πρώτη περίπτωση ο Lukaku πλάσαρε άουτ και στην δεύτερη περίπτωση ο Jagielka πρόλαβε και έβγαλε την μπάλα κόρνερ
   Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς ο Rooney μόλις στο 46' χάνει μια τεράστια ευκαιρία όταν παίρνει την από τον Davies την χάνει προσωρινά την κερδίζει ξαναμε τάκλιν στον Bailly και σουτάρει αλλά ο De Gea αποκρούει με το γόνατο.Σε αυτό το διάστημα η Έβερτον δείχνει να ελέγχει το παιχνίδι και να έχει την κατοχή. Στο 62' ο Sigurdsson χάνει τετ α τετ μετά από σέντρα του Cuco Martina.Αμέσως μετά το παιχνίδι αρχίζει να παίρνει την κάτω βόλτα ο Κούμαν αποφασίζει να βγάλει δυο παίκτες που με τα τρεξίματα τους κρατούσαν όλο το κέντρο, αρχικά η αλλαγή του Davies και μετά του Gueye που παρόλο που έκανε λάθη στο δεύτερο ημιχρονο είχε βελτιωθει αρκετά και κόβει την ομάδα στην μέση.Αποτέλεσμα είναι το παιχνίδι αποκτάει ένα  ρυθμό που σαφώς και βολεύει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που απο το 83' μέχρι το τελος σχεδόν πετυχαίνει άλλα τρία γκολ, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της.
  Δυστυχώς για άλλη μια φορά το πρόβλημα ήταν κυρίως ο Κούμαν που δείχνει να βρίσκεται σε πολύ κακό μομέντουμ και δυστυχώς αυτό επηρεάζει όλη την ομάδα

Συνθέσεις
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ:DeGea,Valencia,Bailly,Jones,Young,Fellaini,Matic,Mata(77'Herrera),Mkhtaryan (88'Martial), Rashford(61'Lingaard),Lukaku
Έβερτον:Pickford,Cuco Martina,Keane,Jagielka,Williams,Baines,Schneiderlin,Gueye(76'Calvert-Lewin)Davies(65'Sandro Ramirez), Sigursson,Rooney(82' Mirallas)