Δευτέρα 30 Οκτωβρίου 2017

Λέστερ - Έβερτον 2-0

Η Έβερτον αδίκησε τον εαυτό της στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Λέστερ και υποχρεώθηκε σε μία ακόμα φετινή ήττα με σκορ 2-0. Παραμένει η ομάδα στην επικίνδυνη και πρέπει άμεσα να σηκώσει κεφάλι πριν μπει σε περιπέτειες.
    Στο πρώτο ημίχρονο η Λέστερ ήταν καλύτερη και ευτύχησε να πάρει ένα πολύ καλό προβάδισμα. Στο 19' ο Vardy άνοιξε το σκορ και στο 19 οι Αλεπούδες διπλασίασαν τα τέρματα τους με ένα τραγικό αυτογκολ του Kenny. Πριν το γκολ η Έβερτον που άρχισε να ανεβαίνει έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν από γύρισμα του Lennon ο Calvert Lewin δεν πρόλαβε την μπάλα. Ο Mirallas είχε δύο καλά σουτ και στη συνέχεια δεν υπήρξε κάτι το αξιόλογο.
    Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον είχε τον έλεγχο του αγώνα, δεν απειλήθηκε από τη Λέστερ, όμως δεν κατάφερε ποτέ μια μεγάλη ευκαιρία. Κάποιες ενέργειες με Niasse, Calvert Lewin, Jagielka και ένα καλό σου του Baines στο 88'. Στο 85' ο Iborra θα χάσει την ευκαιρία όταν από ωραίο γύρισμα του Vardy θα κάνει κάκιστο κοντρόλ. Η Έβερτον μετά από 10 αγώνες βρίσκεται στη 18η θέση με μόλις 8 βαθμούς.