Πέμπτη 26 Οκτωβρίου 2017

Τσέλσι - Έβερτον 2-1

Το αποκλεισμό από τη συνέχεια του League Cup γνώρισε η Έβερτον στο Λονδίνο από την Τσέλσι με σκορ 2-1. Ελαφρός καλύτεροι οι Λονδρέζοι στο πρώτο ημίχρονο, με τα ζαχαρωτά πολύ καλύτερα στο δεύτερο χάνοντας πολύ μεγάλες ευκαιρίες.
    Το σκορ άνοιξε στο 26' με ωραία κεφαλιά ο  Rudiger που βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι. Η Έβερτον δεν κατάφερε να κάνει τις ευκαιρίες που θα ήθελε με την Τσέλσι να είναι ελαφρός καλύτερη. Στο δεύτερο ημίχρονο τα ζαχαρωτά πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, χάνοντας πολύ καλές ευκαιρίες με Rooney, Mirallas, Lennon 2 και το δοκάρι του Lookman. Τεράστια ευκαιρία στη συνέχεια έχασε ο Batshuayi, ύστερα από τραγικό λάθος του Pickford. Στο 92' με ωραίο σουτ από πλάγια θέση ο Willian έκανε το 2-0, ενώ στο τελευταίο λεπτό 94' o Calvert Lewin μείωσε για το τελικό 2-1.