Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2018

Τότεναμ-Έβερτον 4-0

Σχόλιο
Ένα ημίχρονο καλό και ένα τραγικό για την Έβερτον που με μια απογοητεύτική εμφάνιση έδειξε πως θέλει ακόμα αρκετά στοιχεία για να αναταγωνιστεί τις ομάδες της πρώτης εξάδας.
    Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο απο πλευράς θεάματος η Έβερτον έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι και απειλείθηκε ελάχιστα απο την Τότεναμ κυρίως απο κάποια μακρινά σουτ.Η ομάδα είχε κάποιες καλές στιγμές όμως δεν έδειχνε καθαρό μυαλο στην τελική προσπάθεια και στην μόνη στιγμή που αυτο έγινε ο Rooney σκόραρε αλλά ήταν οριακά οφ-σάιντ.Δυστυχώς δέχθηκε γκολ ίσως στο μοναδικό λάθος της άμυνας.Στην επίθεση των Λονδρέζων η αριστερή πλευρά έμεινε ακάλυπτη και επέτρεψε στον Aurier να βρεί το Son μέσασ την μικρή περιοχή και να ανοίξει το σκορ για την Τότεναμ
   Το δεύτερο ημίχρονο δεν χρειάστηκε ούτε ένα τέταρτο ωστε η καλή εικόνα που είχε στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα να εξαφανιστεί. Ξεκίνησε με ψυχρολουσία όταν ο Son στο 47 'ξέφυγε απο τον Kenny, έκανε μια κούρσα και δοκίμασε κάτι σαν σουτ με τον επερχόμενο Kane απο θέση οφ-σαίντ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0.Λίγο αργότερα ξανά ο Kane μετά απο ασίστ του Dyer έφτασε στο τρίτο γκολ και έκανε το παιχνίδι πολύ απλο για την Τότεναμ.Μετά απο το τρίτο γκολ η Έβερτον δεν υπήρχε στο γήπεδο με τις αλλαγες του Sam Allardyce να μην βοηθάνε καθόλου και το 4ο γκολ να φτάνει σχεδόν φυσιολογικά για μια ομάδα που δείχνει όιτι πρέπει να μάθει εκτος απο άμυνα να κρατάει και την μπάλα στα πόδια της
 Το παιχνίδι βοήθησε να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα που είναι θολά ακόμα και σε αυτους δημοσιογράφους-οπαδούς κλπ που ασχολούνται με την ομάδα.Λόγου χάρη ότι καλός ο νεαρός Kenny, αλλά δεν μπορούμε να τον συγκρίνουμε με τον Coleman.Ότι είναι εγκληματικό ότι η ομάδα δεν έχει αποκτήσει ακόμα αριστερό μπακ.Επίσής ότι κάοιοι παίκτες δεν ανήκουν στο επίπεδο που ονειρευόμαστε την Έβερτον και καλό είναι να μην παίζουν ούτε ως αλλαγή.