Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2018

Έβερτον-Λέστερ 2-1

Σχόλιο
  Με μια εξαιρετική εμφάνιση του Walcott η Έβερτον επέστρεψε στις νίκες πετυχαίνοντας μετά απο σχεδόν ένα μήνα την πρώτη της νίκη για το 2018.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ξεκίνησε  μουδιασμένα, αλλά γρήγορα ξύπνησε και ανέβασε την απόδοση της.Με πρωταγωνιστές τους Sigurdsson και Walcott  έφτασε στο πρώτο γκολ.Κυρίαρχησε και πάλι για την συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου χάνοντας μια εξαιρετική ευκαιρία με τον Niasse.Στο 39' με τον Walcott ξανά έφτασε και σε δεύτερο γκολ με την Έβερτον να δείχνει ασταμάτητη μαρκάροντας σωστά και ψηλά.Μάλιστα στην επόμενη φάση ο Niasse έκλεψε την μπάλα και βγήκε τετ α τετ με τον Schmeichel όμως ο Δανος πρόλαβε πριν πλασάρει
   Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα κάπως χάλασε η ομάδα μας έδειχνε να επαναπαύεται στο 2-0 και το παιχνίδι κυλούσε μάλλον αδιάφορα ως το 70' όταν ο Rooney παραχώρησε ένα αδικαιολόγητο για την εμπειρία του πέναλτι που ξαναέβαλε την Λέστερ στο παιχνίδι.Αυτό που έμοιαζε μια άνετη νίκη εξελίχθηκε σε θρίλερ με την Λέστερ να χάνει ευκαιρίες και τον Sam Allardyce να καθυστερεί αδιακιολόγητα να φρέσκάρει την ομάδα.Αποτέλεσμα να περάσουμε ένα δύσκολο τελευταίο 10'-15' ως που ο διατητής να σφυρίξει την λήξη
   Σε ατομικό επίπεδο ξεχώρισε φυσικά ο σκορερ των δύο γκολ Theo Walcott,o Gulfi Sigurdsson, o ανέλπιστα καλός Cuco Martina και φυσικά ο σπουδάιος Seamus Coleman που μας έλειψε όσο κανεις