Σάββατο 10 Μαρτίου 2018

Έβερτον-Μπράιτον 2-0

Σχόλιο
Μια διαφορετική Έβερτον απο αυτή που βλέπουμε στα εκτός έδρας παιχνίδια κέρδισε εύκολα την Μπράιτον με 2-0.

Στο πρώτο ημίχρονο ειδικά στο πρώτο μισάωρο η Έβερτον ήταν σαρωτική, δημιούργησε πολλές επικίνδυνες καταστάσεις και είχε την ευκαιρία να φτάσει σε ένα γκολ ειδικά με τον Yannick Bolasie που ήταν ο εκφραστής στις περισσότερες επιθέσεις της ομάδας μας.Είναι χαρακτηριστικό της πίεσης είναι ότι η ομάδα μας τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 65% κατοχή 9 τελικές προσπάθειες και 8 κόρνερ.
   Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον προτίμησε να γυρίσει λίγο πιο πίσω και να δώσει λίγο χώρο στην Μπράιτον.Η Μπράιτον ανέβηκε και έπεσε στην παγίδα με το πρώτο γκολ να έρχεται όταν σε ένα γέμισμα του Bolasie ο Bong που ήταν μαζί με τον Walcott, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 60' για το 1-0.Η Μπράιτον προσπάθησε χωρίς αποτέλεσμα να ισοφαρίσει το παιχνίδι αλλά περίπου ένα τέταρτο αργότερα, ο Baines έκανε μια προσωπική ενέργεια έδωσε την μπάλα στον Tosun που με ένα ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της Μπράιτον για το 2-0 στο 76'.Η ομάδα έχασε στο τέλος και πέναλτι που κέρδισε ο Calvert-Lewin που πέρασε στην θέση του Walcott που τραυματίστηκε στο 88' αλλά ο Rooney δεν μπόρεσε να το μετατρέψει σε γκολ.
   Καλή εμφάνιση από τους περισσότερους παίκτες της ομάδας ξεχώρισαν οι Baines,Tosun, Sigurdsson και Bolasie.