Δευτέρα 23 Ιουλίου 2018

Έβερτον - Πόρτο 0-1

Η Έβερτον συμμετέχει στο Algavre Cup και χθές αντιμετώπισε την Πόρτο στο τέταρτο φιλικό της καλοκαιρινής προετοιμασίας. Με μια δεύτερη ήττα τα ζαχαρωτά αποχαιρέτησαν το τουρνουά και επιστρέφουν στη βάση.
    Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο ισόπαλο 0-0, με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο καλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Στο 40' οι Πορτογάλοι είχαν ευκαιρία με τον Felipe ενώ 5 λεπτά αργότερα τους ακυρώθηκε γκολ για οφσάιντ. Η Έβερτον είχε ευκαιρίες πρώτα με τον Tosun δοκάρι στο 24' και στο 30' με τον Sandro. Στ δεύτερο ημίχρονο η Πόρτο άνοιξε το σκορ νωρίς στο 51' με τον Marega. Στη συνέχεια η Έβερτον προσπάθησε να ισοφαρίσει όμως παρά τις προσπάθειες των Sandrο και Tosun δεν κατάφερε κάτι το αξιόλογο. Η Πόρτο κράτησε το προβάδισμα και τη νίκη.

Porto (4-2-3-1): Casillas (78° Vanà)); J. Pedro (72° M. Pereira), Felipe (72° Chidozie), D. Leite, Telles; Otavio (81° A. Lopez), S. Oliveira (72° Soares); O. Torres, Brahimi (81° A. Pereira), Merega (78° Hernani); Aboubakar (72° B. Costa).

Everton (4-3-3): Stekelenburg; Coleman, Keane, Jagielka (75° Holgate), Baines; Davies (87° Besic), Schneiderlin, Dowell; Sandro (87° Niasse), Tosun, Mirallas (72° Vlasic).