Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2018

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Έβερτον 2-1

ΣΧΟΛΙΟ
Η Έβερτον ήταν θετική για άλλο ένα ντέρμπι, αλλά δεν κατάφερε να πάρει βαθμό η βαθμούς στο Όλντ τράφορντ, σε ένα παιχνίδι που μπορεί να είχε εξελιχθεί διαφορετικά αν ο διατητης Moss δεν έδινε ένα "τραβηγμένο απο τα μαλλιά" πέναλτι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον μπήκε δυνατά και προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Μόλις στο 7 ο Richarlison έβγαλε μια σέντρα που για λίγο δεν πρόλαβε ο Bernard.Στο 14 μετά απο κόρνερ του Sigurdsson o Gomes κέρδισε την κεφαλία αλλά ήταν αδύναμη.Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε και αυτή της ευκαιρίες της με μια κεφαλία του Mata και ένα σουτ του Martial που απέκρουσε ο Pickford.κέρδισε πέναλτι στο 27' όταν σε ένα κόψιμο του Gueye o διατητής είδε πέναλτι.Το πέναλτι του Pogba απέκρουσε αρχικά ο Pickford αλλά η μπάλα πήγε ξανά προς το μέρος του Γάλλου μέσου που σκόραρε.Η Έβερτον έχασε για λίγο το ρυθμό της αλλά σύντομα συνήλθε και προσπάθησε να πιέσει και να πετύχει κάποιο γκολ έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Gulfi Sigurdsson να μην καταφέρνει να νικήσει τον De Gea με κεφαλια ψαράκι απο κοντά.
  Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μπήκε μουδιασμένα με αποτέλεσμα να δεχθεί φάσεις απο τα αριστερά, σε μια απο αυτές ο Martial βρήκε χώρο και με ένα εξαιρετικό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.Λίγα λεπτά αργότερα ο Bernard βγαίνει σχεδον μόνος του, περασε και τον De Gea αλλά ούτε να πλασάρει σωστά καταφέρνει, ούτε όμως πασάρει στον Walcott που περίμενε μόνος του στο κέντρο της εστίας της Γιουνάιτεντ.Η Έβερτον συνέχισε να πιέζει δημιούργησε μια καλή φάση με τον Gomes που ανέβηκε αισθητά η απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο.όπως και με τον Coleman που έστειλε απο κοντά την μπάλα άουτ.Κέρδισε στο 77' πέναλτι με τον Smalling να ανατρέπει τον Richarlison και τον Sigurdsson να μειώνει το σκορ σε 2-1.Η Έβερτον συνέχισε να προσπαθεί για την ισοπαλία ανέβηκε και πίεσε την Μαντσεστερ Γιουνάιτεντ με αποτέλεσμα να κοντέψει να δεχθει τρίτο γκολ σε τετ α τετ που έβγαλε ο Pickford.Όμως το δεύτερο γκολ δεν ήρθε τελικά και οι μπλέ παρόλο που μπορούσαν κάτι καλύτερο, δεν κατάφεραν τελικά να πάρουν τίποτα από άλλο ένα ντέρμπι.