Τετάρτη 26 Δεκεμβρίου 2018

Μπέρνλι-Έβερτον 1-5

ΣΧΟΛΙΟ
Το εύλογο ερώτημα που συνήθως προκύπτει μετά από μια ταπεινωτική ήττα και μια απογοητευτική εμφάνιση είναι πως θα αντιδράσει η ομάδα στο επόμενο παιχνίδι.Λένε πως οι καλές ομάδες αντιδρούν και αυτό έκανε η Έβερτον.
  Στο πρώτο ημίχρονο τουλάχιστον στα πρώτο μισάωρο του αγώνα είδαμε μια εξαιρετική Έβερτον, που με τον Bernard να κάνει ίσως το καλύτερο παιχνίδι του με την φανέλα της ομάδας προηγήθηκε γρήγορα μετά απο σέντρα του και κεφαλιά του Yerry Mina, που πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ομάδας.Μόλις 11 λεπτά αργότερα ο Calvert-Lewin κέρδισε φάουλ έξω απο την μεγάλη περιοχή και ο Lucas Digne με εξαιρετική εκτέλεση διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας.Λίγα λέπτά αργότερα ο Bernard φευγεί τετ α τετ αλλά ο Tarkowski προλαβαίνει με τάκλιν πριν ο Βραζιλιάνος πλασάρει.Στο κόρνερ όμως ο  αμυντικός της Μπερνλι Ben Mee κάνει χέρι και η Έβερτον κερδίζει το πέναλτι που εκτελεί σωστά ο Sigurdsson για να κάνει το 0-3.Η Έβερτον μετά από αυτό κάθισε λίγο πιο πίσω, με αποτέλεσμα να το πληρώσει στο 37' ο Gibson απο κοντά μείωσε σε 1-3 με την Έβερτον αν παραμένει αδικαιολόγητα πίσω για το υπόλοιπο του ημιχρόνου δείχνοντας λίγο επηρεασμένη από το γκολ που δέχθηκε.
  Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον ήταν αυτή που επέβαλε σχεδόν πλήρως τον ρυθμό της.Η Μπέρνλι είχε μόλις μια καλή ευκαιρία στο 48' με τον Tarkowski που σχεδόν απο το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα αρκετά ψηλά άουτ, μετά απο σέντρα και απο εκει μετά το παιχνίδι ήταν παράσταση για ένα ρόλο.Η Έβερτον έχασε ευκαιρίες με τον Walcott που απο πλάγια γύρισε την μπάλα πολυ δυνατά και δεν την πρόλαβε κανείς στο 59'.Ακολούθησε στο 64' ο Sigurdsson και τον Coleman που πλάσαραν μέσα απο την περιοχή αλλά απέκρουσε ο Taylor με το σώμα του στην ίδια φάση. Στο 68΄κεφαλία του  με τον Keane έφυγε άουτ.Δύο λεπτά αργότερα ο Walcott εκμεταλεύεται μια πλάγια κάθετη του Sigurdsson και προσπαθεί να πλασάρει αλλά ο Hart απεκρούει σε κόρνερ.Το κορνερ εκτελείτε η μπάλα φτάνει στο Digne που με σουτ έξω απο την περιοχή κάνει το 1-4.Τα λεπτά που απέμειναν είχαν διαδικάστικό χαρακτήρα η Μπέρνλι προσπάθησε να κάνει κάτι με ένα φάουλ που έφυγε άουτ στο 88'.Στις καθυστερύσεις ο Richarlison πήρε μια όμορφη κάθετη απο τον Sigurdsson για να γίνει το τελικό 1-5.
  Δύσκολα να βρεί παίκτη που υστέρησε ατομικά αλλά σίγουρα ήταν εξαιρετικος ο Lucas Digne με τα δύο του γκολ o Bernard με δύο ασίστ και ο Gylfi Sigurdsson με ένα γκολ και μια ασίστ.