Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2018

Μάντσεστερ Σίτι-Έβερτον 3-1

ΣΧΟΛΙΟ
Κακή εμφάνιση και ήττα για την Έβερτον στην έδρα της πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι.Οι μπλέ είχαν σε κακή βασικά στελέχη της ομάδας όπως οι Mina,Richarlison και Sigurdsson.Ενώ έλειψε και ο τραυματίας Gueye.
  Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον φρέναρε την Μάντσεστερ Σίτι μόλις για 15-20 λεπτά. Ξεκίνησε με μια καλή ευκαιρία στο 15' όταν ο Digne έξω από την περιοχή της Σίτι έκλεψε την μπάλα έβγαλε μια σέντρα στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Richarlison στην κίνηση έστειλε την μπάλα άουτ απο εκεί και μετά.Μέτα από εκείνο το σημείο η Έβερτον λες και εξαφανίστηκε μέσα στο γήπεδο η Σίτι δημιουργούσε συνεχώς φάσεις.Στο 20' ένα σουτ του Delph έφυγε άουτ.Δευτερόλεπτα αργότερα ο Keane παραλίγο να πετύχει αυτογκολ που έσωσε ο Pickford σε κόρνερ.Η τρίτη φάση όμως ήταν και αυτή που οδήγησε σε γκολ όταν ο Mina γέμισε άσχημα η μπάλα έφτασε στα πόδια των παικτών της Σίτι ο Sane πάσαρε στον Jesus που κάλυπτε ο αργοπορημένος Mina και ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ κερδίζοντας τον Pickford στο τετ α τετ.Η Σίτι έχασε και άλλες ευκαιρίες μια κεφαλια του Laporte έφυγε άουτ και ένα σουτ του Mahrez απέκρουσε ο Pickford.
   Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο η Μάντσεστερ Σίτι χρειάστηκε μόλις 5 λετά για να πετύχει και δεύτερο γκολ όταν ο Sane σέντραρε προς τον Jesus που απο κοντά έκανε το 2-0 .Στο 65 μια σέντρα του Digne και μια κεφαλία του Calvert-Lewin με την βοήθεια και του Delph η μπάλα κατέλυξε στα δίχτια της Σίτι.Όμως τρία λεπτα αργότερα η Σίτι με κεφαλία του Sterling απο σέντρα του Fernandinho πήρε ξανά διαφορά δύο γκολ στο παιχνίδι..Κάπου εκεί οι μπλέ άρχισαν να ξυπνάνε και έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Richarlison που απο καλή θέση σουταρε άουτ και τον Walcott που απο κοντά έστειλε ξαν΄αουτ την μπαλα και οι δύο φάσεις προήλθαν απο πάσες του Lookman.Ένω άλλο ένα σουτ του Richarlison στο 86΄' χτύπησε στα σώματα και έφυγε κόρνερ.
   Όπως γράψαμε σε πολύ κακή μέρα ο Yerry Mina έκανε την χειρότερη του εμφάνιση με την ομάδα άσχημα τελέιωματα και για τον Richarlison ένω ο Sigurdsson έδειχνε έξω απο τα νερά του παίζοντας ως κεντρικό μέσος.Ξεχώρισαν απο την γενική μετριότητα των υπολοίπων ο Ademola Lookman και ο Lucas Digne.