Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2018

ΣΤΟ ΣΤΟΧΑΣΤΡΟ Ο ΣΑΛΑ ΤΗΣ ΝΑΝΤ

Εμιλιάνο Σάλα

Στο στόχαστρο της ομάδας μας φαίνεται πως βρίσκεται ο επιθετικός της Ναντ Εμιλιάνο Σάλα.
Σύμφωνα με ρεπορτάζ από τη Γαλλία άνθρωπος της Έβερτον βρέθηκε στις εξέδρες του Stade de la Beujoire την Τετάρτη ώστε  να παρακολουθήσει απο κοντά τον αγώνα κόντρα στη Μαρσέϊγ έχοντας στο μπλοκάκι του το όνομα του 28χρονου Αργεντίνου. Ο Σάλα είχε μεγάλη συνεισφορά στη νίκη της ομάδας του με 3-2 σημειώνοντας το γκολ της ισοφάρισης(1-1) στο 30ό λεπτό της αναμέτρησης αλλά και δίνοντας και 1 ασίστ στο 46ο λεπτό, όπου η γηπεδούχος ισοφάρισε για δεύτερη φορά στο μάτς. Σίγουρα εν όψη και της μεταγραφικής περιόδου του Ιανουαρίου το όνομα αυτό θα απασχολήσει την ομάδα μας γιατί η απόκτηση επιθετικού δειχνει να ειναι μονόδρομος, καθώς οι Τοσούν, Νιάσσε αλλα και Κάλβερτ-Λεβίν δεν δείχνουν να είναι ικανοί να σηκώσουν το βάρος της επίθεσης και να δώσουν το εύκολο γκόλ που χρειάζεται η ομάδα. Ο Σάλα μετράει 12 γκόλ στο γαλλικό πρωτάθλημα σε 15 ματς μοιράζοντας τη 1η θέση του πίνακα των σκορερ με τον Εμπαπέ, αλλά και έχοντας ένα περισσότερο τέρμα απο τον Βραζιλιάνο σούπερ στάρ Νέϊμαρ της Παρί. Αξιζει να σημειώσουμε πως η αξία του παίκτη έχει εκτοξευθεί με την πολύ καλή χρονιά που διανύει αυτή τη σεζον φτάνοντας να κοστολογείται στα 25 εκατ. Λίρες.