Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019

Έβερτον-Μπόρνμουθ 2-0

ΣΧΟΛΙΟ
Η Έβερτον χωρίς να εντυπωσιάσει κέρδισε αρκετά δύσκολα με 2-0 την Μπόρνμουθ, την προσπέρασε στην βαθμολογία και έκανε ένα σημαντικό βήμα για να βγεί απο την κρίση που έχει ξεκινήσει απο τον Δεκέμβριο.
 Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε αρκετά άσχημα και για το πρώτο μισάωρο έδειχνε εντελώς χαμένη μέσα στο παιχνίδι.Σε αυτό το διάστημα η Μπόρνμουθ είχε τέσσερις καλές ευκαιρίες να σκοράρει.Η πρώτη μόλις στο 8' όταν ο King μετά απο μπαλία του Fraser δεν κατάφερε να σουτάρει καλά από κοντά.Πέντε λεπτά αργότερα ο Brooks είχε δοκάρι, σε μια αντεπίθεση της ομάδας του όταν πήρε μια εξαιρετική κάθετη πάσα σούταρε η μπάλα πέρασε απο τον Pickford και σταμάτησε στο δοκάρι του. Στο 26' ήταν ένα φάουλ του Stanislas που ο Pickford έδιωξε σε κόρνερ.Στο 31' η Έβερτον άρχισε επιτέλους να εμφανίζεται στο παιχνίδι οταν ο Lookman έβγαλε μια σέντρα, αλλά η κεφαλία ψαράκι του Bernard έφυγε άουτ.Λίγα λέπτα αργότερα ο Richarlison έκανε μια σέντρα αλλά ο Lookman δεν πρόλαβε να σουτάρει, με τον αμυντικό της Μπορνμουθ να απομακρύνει.Στο 42' νέα σέντρα του Digne κεφαλιά του Keane η  μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε άουτ.Μόλις δύο λεπτά αργότερα μετά από όμορφη προσπάθεια o Bernard  πάσαρε στο Sigurdsson ο Ισλανδός σούταρε από το ύψος της περιοχής άουτ.
 Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε δυνατά, έκανε κάποιες υποψίες ευκαιρίας με τον Gomes να σουτάρει μόνος του στο ύψος της περιοχής αρκετά ψηλά και τον Bernard από το κέντρο της περιοχής να μην φτάνει για λίγο μια σέντρα του Sigurdsson.Στο 48' έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Richarlison να πλασάρει και τον αμυντικό της Μπόρνμουθ, Ake να αποκρούει οριακά πάνω στην γραμμή.Η Έβερτον συνέχισε να πιέζει και στο 61' μετά απο μία σέντρα του Digne, ο Zouma με κεφαλιά άνοιξε το σκορ,πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Έβερτον.Η Μπόρνμουθ έχασε μια ευκαιρία λίγα λεπτά αργότερα, όταν ο Keane έκανε ένα παρόμοιο λάθος με αυτό που δεχθηκαμε γκολ απο την Λέστερ, αλλά ευτυχώς ο King πιεζόμενος σουταρε άουτ.Η Μπόρνμουθ προσπάθησε να πιέσει για να πετύχει κάποιο γκολ στο επόμενο διάστημα, αλλά η Έβερτον ήταν αυτή που έχανε τις ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις.Σε δύο περιπτώσεις ο Gylfi Sigurdsson βρήκε τον Richarlison στο 76' και το 83' αλλά ο Βραζιλιάνος με κεφαλιά ψαράκι στην πρώτη περίπτωση και με σούτ στην δεύτερη έστειλε την μπάλα άουτ. Ακολούθησε ένα συνηθισμένο νεκρό διάστημα που θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε και διάστημα πανικού, όταν το 87΄ ο Pickford πρόλαβε το Fraser πριν πλασάρει και στο 92' ο Keane τον Gosling στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.Δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Lookman έκανε μια κούρσα πάσαρε στο αμαρκάριστο Calvert-Lewin που είχε περάσει ως αλλαγή και αυτός δεν αστόχησε με απευθειας σουτ απο την περιοχή διαμορφώσε το τελικό 2-0.