Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2019

Σαουθάμπτον-Έβερτον 2-1

ΣΧΟΛΙΟ
Η Έβερτον ήταν κακή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έχασε δίκαια απο την καλύτερη Σαουθάμπτον.Οι "Άγιοι" εκμεταλεύτηκαν την κακίστη αμυντικά λειτουργία της ομάδας μας, μεταξύ κέντρου και άμυνας, πετυχαν 2 γκολ ενώ έχασαν και αρκετές ευκαιρίες.Αργά ξύπνησε η ομάδα μας που η πίεση στο τέλος δεν κατάφερε να της δώσει έστω ένα βαθμό.

Στο πρώτο ημίχρονο η Σάουθαμπτον ήταν σαφώς η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει ένα γκολ.Στο 15' μια κεφαλιά του Ings από κόρνερ απέκρουσε εντυπωσιακά ο Pickford.Το ίδιο έκανε και στο  27' ο Αγγλος τερματοφύλακας.Στο 33' ο Redmond απο νέα κάθετη μπαλιά βγαίνει τετ α τετ αλλά το πλασέ του χτυπάει στο δοκάρι και φεύγει άουτ.Στο 40' ο Ings καταφέρνει να μπει στην περιοχή περνόντας αρκετούς παίκτες, ο Gomes βάζει το πόδι του και παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ αφού η μπάλα χτύπησε αρχικά στο δοκάρι και απομάκρυνε ο Coleman.H Έβερτον παρόλο που είχε την κατοχή είχε μόλις μια καλή ευκαιρία στο 21' όταν οι Richarlison,Sigurdsson,Bernard άλλαξαν πολύ γρήγορα την μπάλα, ο τελευταίος έστρωσε την μπάλα στον Lookman που το σουτ κόντραρε σε αμυντικό της Σαουθάμπτον και έφυγε κόρνερ.
  Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε κάπως καλύτερα κάνοντας μια ευκαιρία μετά απο σέντρα του Digne και κεφαλία του Sigurdsson o τερματοφύλακας της Σαουθάμπτον McCarthy έστειλε την μπάλα κόρνερ.Όμως λίγα λεπτά αργοτέρα στο 50' o Ward -Prowse πήρε την μπάλα έκανε μια μικρή κούρσα και σούτερα έξω απο την περιοχή ανοίγοντας το σκορ για την Σαουθάμπτον.Περίπου ένα τέταρτο αργότερα σε ένα σημείο που η Έβερτον πίεζε αλλά εντελώς αναποτελεσματικά μια μακρινή μπαλιά στον Redmond o Digne έβαλε δνατά το πόδι του αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας γράφοντας το 2-0.Στο 84' η Έβερτον έκανε ξανά μια ευκαιρία όταν μετά από σέντρα του Coleman o Calvert-Lewin με κεφαλία έστειλε την μπάλα άουτ.Στο 91' με όλη την ομάδα να έχει περάσει στην επίθεση ο Zouma απο το ύψος της περιοχής πάσαρε στο Sigurdsson που μείωσε σε 2-1.Πάρα την πίεση που συνεχίστηκε η Έβερτον δεν κατάφερε να πετύχει άλλο γκολ και το 2-1 έμεινε ως το τελικό σκορ.
  Διασώθηκαν από την κακή εμφάνιση οι Sigourdsson και Zouma όσο για τον Μάρκο Σίλβα η 6 ήττα στα 10 τελευταία παιχνίδια πρέπει επιτέλους να τον κάνει να δώσει ανάσες σε κάποιους παίκτες που δείχνουν να μην μπορούν να αντεπεξέλθουν όπως οι Gomes και Richarlison.