Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2019

Μίλγουολ-Έβερτον 3-2

Σχόλιο
Κάτω απο ισχύρη βροχή και αέρα σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο που θύμιζε δεκαετία του 80 και ήταν αρκετά ως πολύ δύσκολο να δούμε ποδόσφαιρο.Η Μίλγουολ εκμεταλλεύτηκε το δυναμισμό της, ένα γκολ με χέρι που κακώς μέτρησε, έφερε το παιχνίδι στην δύναμη και τελικά πήρε μια ιστορική πρόκριση
 Στο πρώτο ημίχρονο σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο λόγω της συνεχής βροχής, το παιχνίδι πήγε σε αρκετές δυνατές προσωπικές μονομαχίες και ελάχιστο ποδόσφαιρο.Η Έβερτον είχε μια καλή ευκαίρια στην αρχή όταν από σέντρα του Coleman, ο Richarlison δεν κατάφερε να βρεί την μπάλα.Η Μίλγουολ απάντησε με μια καλή φάση όταν απο μια βαθιά μπαλιά στο 13' ο Hutcinson έπιασε μια κεφαλία, που απομάκρυνε απο την γραμμή ο Digne.Η Έβερτον είχε τον έλεγχο για το υπόλοιπο παιχνίδι χωρίς όμως να καταφέρει να παίξει ποδόσφαιρο αξιώσεων, δημιούργησε λίγες φάσεις. κατάφερε να σκοράρει στο 43' όταν ο Richarlison με μακρινό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα της Μίλγουλ τον Archer για να ανοίξει το σκορ.Όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το σκορ παρά λίγα λεπτά μόνο όταν απο μια βαθιά μπαλιά ο Gregory έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή της Έβερτον και κατάφερε να πετύχει το γκολ στην ουσιαστικά δεύτερη σοβαρή επίσκεψή της Μίλγουλ στην εστία του Pickford.
 Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον ήταν καλύτερη είχε κάποιες ευκαιρίες όπως ένα σουτ του Sigurdsson που κόντραρε και ένα γύρισμα του Digne με τον Lookman να μην βρίσκει την μπάλα μπροστά από το τέρμα της Μίλγουλ.Ως το δεύτερο γκολ της ομάδας μας στο 72' όταν ο Sigurdsson  έκλεψε την μπάλα πάσαρε στον Tosun που μπήκε ως αλλαγή και σκόραρε το 1-2.Η Μίλγουολ βγήκε μπροστά και βρήκε σχεδόν άμεσα την ισοφάριση στο 76', όταν η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Cooper ο διαιτητής δεν είδε τίποτα και το γκολ μέτρησε κανονικά.Με το γήπεδο να έχει βαρύνει ακρετά η ομάδα μας αδυνατούσε να πετύχει κάτι στο υπόλοιπο του παιχνιδιού ο Digne παραχωρούσε συνεχώς φάουλ έξω από την περιοχή της ομάδας μας.Ένα τέτοια φάουλ στο 93 οδήγησε σε νέα ολιγωρία της άμυνας που έχασε όλους τους παίκτες της Λόνδρέζικης ομάδας και στο τρίτο γκολ προερχόμενο απο στημένη φάση  οδήγησε την Μίλγουολ σε μια ιστορική πρόκριση.