Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2019

Κάρντιφ-Έβερτον 0-3

Σχόλιο
  Η Έβερτον επέστρεψε με νίκη μετά από το πολυήμερο κενό, έχοντας ένα εξαιρετικό Gylfi Sigurdsson που πέτυχε 2 γκολ και αρκετά καλή απόδοση ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Εντύπωση προκάλεσε η επαναφορά του Schneiderlin στο βασικό σχήμα μετά από αρκετό καιρό που δεν ήταν καν στην αποστολή της ομάδας.
  Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον χωρίς να είναι καταιγιστική είχε καλό ρυθμό, μια αρκετά υψηλή κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα.Οι μπλε ξεκίνησαν το παιχνίδι αρκετά μουδιασμένα, μια και η αναγκαστικές απουσίες των Zouma (κόκκινη κάρτα στο προηγούμενο παιχνίδι) και Mina (τραυματίας) επανέφεραν και τον Jagielka στον κέντρο της άμυνας, ο αρχηγός έκανε ένα σοβαρό λάθος μόλις στο 2' προσπαθώντας να γυρίσει την μπάλα στον Pickford o Zahore την έκλεψε έβγαλε μια παράλληλη μπαλιά αλλά ευτυχώς ο Digne πρόλαβε και πέταξε σε κόρνερ.Η Έβερτον έκανε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 13' όταν ένα σουτ του Walcott από τον ύψος την μικρής περιοχής έφυγε άουτ.Δέκα λεπτά αργότερα ξανά  ο Walcott επιχείρησε ένα σουτ που έφυγε και αυτό άουτ.'Ότι δεν κατάφερε ο Walcott το πέτυχε ο Sigurdsson στο 40' όταν ο Coleman ανέβηκε από πλάγια και πάσαρε στον Ισλανδό που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1.
  Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον είχε σαφώς καλύτερο απόδοση.Στο 66' ο Bernard που πήρε την θέση του Richarlison μπήκε στην περιοχή έβγαλε μια παράλληλη σέντρα που έκοψε ο Etheridge η μπάλα έφτασε στον Gylfi Sigurdsson που σκόραρε ξανά κάνοντας το 0-2.Η ομάδα μας είχε ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ όπως ένα σουτ του Calvert-Lewin λίγο αργότερα.Τελικά όμως το 0-3 ήρθε αρκετά αργά όταν ο Gueye έκανε μια κούρσα πάσαρε κάθετα στον Calvert-Lewin που με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.
   Σε ατομικό επίπεδο η Έβερτον είχε αρκετούς διακριθείς.Κορυφαίος όπως ήδη είπαμε ο Gylfi Sigurdsson όπως και ο Idrissa Gueye, αρκετά καλοί οι Coleman και Digne.Ευχάριστη έκπληξη ο Γάλλος μέσος Morgan Schneiderlin και ας ευχηθούμε η ομάδα να  κέρδισε έναν παίκτη που τον είχαμε σχεδόν ξεγράψει.