Πέμπτη 29 Αυγούστου 2019

Λίνκολν-Έβερτον 2-4

Σχόλιο
Η Έβερτον ξεπέρασε το εμπόδιο της μαχητικής Λίνκολν παρόλο που καταφερε να βρεθεί πίσω στο σκόρ δεχόμενη γκολ μόλις στα 20 δευτερόλεπτα αγώνα κυρίαρχησε σε όλό το γήπεδο δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κέρδισε τελικά με 2-4.
  Παρα την νίκη υπάρχει ένας προβληματισμός για την κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας αν και έπαιζε με αρκετές αλλαγές (2 στην άμυνα και 1 στα κεντρικά χαφ) σίγουρα θα πρέπει να υπάρξει.Στο πρώτο ημίχρονο στην πρώτη κυριολεκτικά φάση του αγώνα η Λίνκολν πέτυχε γκολ με τον Anderson.Οι μπλέ συνήλθαν γρήγορα και πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες με τον Sigurdson και τον Kean πριν ο Digne με ενα καταπληκτικό φάουλ στο 36΄ ισοφερίσει το παιχνίδι.Ενα λεπτο αργότερα ο Κεαν είχε δοκάρι σε μια πολύ όμοεφη προσπάθεια του μέσα απο την περιοχή.Στο 39' ο Richarlison μέσα απο την περιοχή σουταρε άουτ μετα απο πάσα του Iwobi .Ενω στο 41' έχασε α΄λλη μια κλασική ευκαιρία όταν έκανε μια όμορφη επέλαση αλλά σούταρε άουτ
  Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας έκανε ακόμα πιο έντονη την πιεση της και στο 58' ο Kean πάσαρε μέσα απο την περιοχή στο επερχόμενο Schneiderlin που κέρδισε πεναλτι που εκτέλεσε σωστά ο Sigurdsson.Οι παίκτες της Έβερτον χαλάρωσαν λίγο και έδωσαν την ευκαιρία στην Λίνκολν να ισοφαρίσει στο 70' μετα απο ένα εντυπωσιακό σουτ του Andrade.Όμως η εμφανής διαφορά κλάσης των δύο ομάδων έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα μας να πετυχεί άλλα δύο γκολ ΄΄ενα με τον Iwobi στο 81' όταν μετά απο σέντρα του Sigurdsson και γύρισμα του Tosun με κεφαλία στο κέντρο της εστίας η Έβερτον προηγήθηκε ξανά στο παιχνίδι.Στο 88' ο Digne έκανε μια όμορφη ντρίμπλα απο αριστερά ελευθερώθηκε και έβγαλε μια υπέροχη σέντρα για το κεφάλι του Richarlison που άνοιξε και αυτός λογαριασμό στα γκολ για την φετινή σεζόν.
  Στους διακριθείς για την ομάδα μας σίγουρα ο φοβερός και τρομερός Digne με γκολ και ασίστ αρκετά καλοί οι Sigurdsson και ο Iwobi.