Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2019

Έβερτον-Γουέστ Χαμ 2-0

Σχόλιο
  Με μια εκπληκτική εμφάνιση με διαφορά την καλύτερη φετινή, η Έβερτον νίκησε με ένα 2-0, που θα μπορούσε κάλιστα να ήταν και 5-0.Αν δεν έπεφτε σε ένα εκπληκτικό Roberto και ένα κάκιστο διατητή την Γουεστ Χαμ
  Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε εξαιρετικά,  ειδικά το πρώτο 30' οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μια την άλλη, στο 7' ο Davies μετά απο κόρνερ, πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Roberto απο το μισό μέτρο.Η Έβερτον είχε καθολική υπέροχη και αρκετές υποψίες ευκαιρίας, κατάφερε να φτάσει στο γκολ στο 17' όtαν ο Bernard με μια εκπληκτική ενέργεια χόρεψε 2 αμυντικούς της Γουέστ Χαμ και πλάσαρε τον Roberto ανοιγοντας το σκορ.Μόλις 5 λεπτά αργότερα ο Richarlison έστειλε την μπάλα στο δοκάρι μετά απο σέντρα.Ενω τα I σουτ του Iwobi στο 24' και του Walcott στο 25 έξω απο την περιοχή κατέληξαν στα χέρια του Roberto.Η ομάδα του Λονδίνου είχε μόλις μια υποψία ευκαιρίας στο πρώτο ημίχρονο όταν στο 33' ο Fornals έπιασε μια κεφαλία ψαράκι αλλά η μπάλα κατέληξε σχετικά εύκολα στα χέρια του Pickford.Πριν τελειώσει το 1ο ημίχρονο η Έβερτον είχε μια ακόμα καλή ευκαιρία όταν ο Walcott μέσα απο την περιοχή δοκίμασε ένα γυριστό σούτ η μπάλα όμως κατέληξε άουτ.
   Στό δεύτερο ημίχρονο  η Γουέστ Χαμ έχασε πρώτη μια ευκαιρία όταν ο Fornals σούταρε άουτ .Ομως παλι η ομάδα μας ήταν που είχε τον καθολικό έλεγχο του παιχνιδιού.Εχασε 2 ευκαιρίες σχεδόν πανομοιώτυπες στο 53' και το 62' όταν ο Digne εκτέλεσε κόρνερ και ο Mina έπιασε κεφαλία που και στις δύο περιπτώσεις κατέληξε στα χέρια του Roberto.Ενδιάμεσα στο 60' ο Digne είχε φάουλ που έφυγε  λίγο άουτ.Στο 64΄ ένα καλό σουτ του Walcott έξω απο την περιχή πήγε στην συμβολή των δοκών.Στο 77' ο Sidibe ανέβηκε έξυπνα βρήκε τον Iwobi που ήταν μόνος του αλλά νικήθηκε στο τετ α τετ απο τον Roberto Που έτσειλε την μπάλα κόρνερ.Στο κόρνερ έγινε με στόχο ξανά το κεφάλι του Mina ο Κολμβιανός που εκμεταλεύτηκε ένα σκριν σκόραρε αλλά ο διατητής ανεξήγητα ακύρωε το γκολ για φάουλ.Στο 80 ένα νέο γύρισμα του Walcott μέσα απο την περιοχή ο Diop προσπαθόντας να απομακρύνει στέλνει την μπάλα κόρνερ..Λίγο αργότερα σε ένα κόρνερ που κακώς δώθηκε μια και είχε προηγηθεί φάουλ στο Sibide o Ogbonna βρέθηκε στο υψος της μικρής περιοχής σούταρε όμως ευτυχώς η μπάλα κόντραρε στον Mina και απέκρουσε ο Pickford.Στο 87΄άλλο ένα σουτ του Sigurdsson που μόλις είχε μπει αποκρούει ξανα ο τερματοφύλακας της Γουέστ Χαμ.O Ισλανδός που είχε προειδοποιήσει στο 92' πήρε την μπάλα έξα απο την περιοχή απέφυγε ένα τάκλιν και με υπέροχό σούτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
  Σε ατομικό επίπεδο είναι κρίμα να αδικήσουμε κάποιο παίκτη μια και όλοι ήταν σε εξαιρετική μέρα αλλά αξίζει να σταθούμε στην απόδοση του Walcott που είχαμε να δούμε καλή εμφάνιση του, απο τις αρχές της προηγούμενης σεζόν.