Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019

Έβερτον-Τότεναμ 1-1

Σχόλιο
  Η Έβερτον έφτασε στο 97' στην ισοφάριση με την Τότεναμ.Αλλά πλήρωσε βαρύ τίμημα τον σοβαρότατο όπως όλα δείχνουν τραυματισμό του Andre Gomes
  Το πρώτο ημίχρονο έμοιαζε από άποψη ποιότητας εκείνο της Τρίτης με την Γουότφορντ.Ελάχιστες φάσεις και μόλις μια τελική εντός εστίας.Μπορούμε βέβαια να πούμε πως η Έβερτον είχε τις καλύτερες ευκαιρίες για να φτάσει σε ένα γκολ.
  Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σίγουρα ανώτερο ποιοτικά η Έβερτόν είχε μια καλή φάση με τον Richarlison για να φτάσει στο γκολ που απέκρουσε ο Gazzaniga.Sto 63' το σοβαρό λάθος του Iwobi οδήγησε στο γκολ του Delle Alli.Οι μπλε ανέβασαν το ρυθμό τους είχαν και άλλες καλές ευκαιρίες αλλά δεν έφτασαν σε ένα γκολ.Στο 79' θα γίνει η φάση που θα σημαδέψει το αγώνα ο Gomes θα φύγει από αριστερά ο Son θα του κάνει ένα τάκλιν από πίσω που θα οδηγήσει το Ισπανό να παραπατήσει και να σπάσει το πόδι του.Η Τότεναμ έμεινε με 10 παίκτες και η ομάδα μας συνέχισε την πίεση που οδήγησε τελικά στο γκολ στο 97' (δόθηκαν 12 καθυστερήσεων εξαιτίας 2 περιπτώσεων πέναλτι που εξετάστηκαν από το VAR και τον τραυματισμό του Gomes). όταν μια διαγώνια μπαλία του Μina όδήγησε σε ένα απευθείας γέμισμα του  Digne και η κεφαλιά του Tosun διαμόρφωσε το 1-1.
  Σε ατομικό επίπεδο καλή απόδοση απο τους Davies,Digne και το σκορερ Tosun που έδειξε ότι αξίζει να πάρει παραπάνω χρόνο συμμετοχής. Εκνευριστικός ο Richarlison που δυστυχώς δεν καταλαβαίνει ότι η εμμονή του να βουτάει ζητώντας φαουλ η πέναλτι, δεν βοηθάει ούτε τον ευατό του,ούτε την ομάδα.