Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2019

Σαουθάμπτον-Έβερτον 1-2

Σχόλιο
Η Έβερτον έφτασε επιτέλους σε μια εκτός έδρας νίκη και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.
  Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον κυριάρχησε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, ήταν αρκετά καλύτερη και είναι χαρακτηριστικό ότι είχε 12 τελικές έναντι καμίας της γηπεδούχου Σάουθαμπτον.Μόλις στο 4' όταν μετά από κόρνερ, ο Holgate έπιασε την πρώτη κεφαλιά ο Davies που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.Οι μπλε είχαν και άλλες καλές ευκαιρίες να φτάσουν σε δεύτερο γκολ στο 15' όταν ο Tosun σχεδόν από θέση τετ α τετ κόπηκε τελευταία στιγμή από τάκλιν του Stephens.Στο 18' ο Tosun έπαιξε με εντυπωσιακό τρόπο το 1-2 με τον Walcott αλλά ο Τούρκος από κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.Στο 26' ο Walcott ¨εκανε μια όμορφη προσπάθεια καταφέρνοντας να μπει στην περιοχή της Σαουθάμπτον αλλά από πλάγια έβγαλε μια παράλληλη μπάλια΄αλλά απέκρουσε ο McCarthy.Στο 28' σουτ του Davies από πλάγια διώχνει σε κόρνερ ο McCarthy.
  Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον μπήκε νωχελικά και το πλήρωσε η Σαουθάμπτον βελτιώθηκε με την είσοδο του Boufal και έφτασε στο γκολ στο 50'.Σε μια φάση που ο Boufal μπήκε στην περιοχή από πλάγια έβγαλε μια παράλληλη μπαλιά που έφτασε στο Ings και σκόραρε σε 1-1.Η Έβερτον βγήκε στην επίθεση ξανά δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες αν και στο διάστημα αυτο πάλι η Σαουθάμπτον πλησίασε πιο κοντά στο γκολ με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ward-Prowse που απομάκρυνε σε κόρνερ ο Pickford.Τελικά στο 75' ήρθε το δεύτερο γκολ όταν απο δεξιά ο Sidibe έβγαλε μια σέντρα ο Richarlison βγήκε στην πορεία της μπάλας και σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 για την Έβερτον.Η ομάδα είχε ξανά κάποιες υποψίες ευκαιρίας μια και έφτανε εύκολα ως το τέρμα της Σαουθάμπτον όμως το τελικό 1-2 παρέμεινε ως το τέλος
  Σε ατομικό επίπεδο ξεχώρισαν οι Davies που βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα τελευταία,ο μόνιμα διακριθείς Digne και ο Richarlison που επιτέλους αποφάσισε να σταματήσει να βουτάει και να κάνει ένα παιχνίδι ανάλογο της αξία τους.Καλός και ο Holgate στο πρώτο ημίχρονο αλλά έπεσε η απόδοση του στο δεύτερο.Καλή σε γενικές γραμμές η απόδοση και των υπολοίπων παικτών της ομάδας.