Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2019

Έβερτον-Τσέλσι 3-1

Σχόλιο
Η Έβερτον σε μια εμφάνιση όπου οι παίκτες έβγαλαν απίστευτο πάθος, παρόμοιο με αυτό που είχε ως παίκτης, ο Duncan Ferguson o άνθρωπος που καθόταν στην άκρη του πάγκου, κέρδισε με 3-1 την Τσέλσι.
Η ομάδα χρείαστηκε μόλις 5 ' για να ανοίξει το σκορ όταν ο Richarlison με κεφαλιά μετά απο σέντρα του Sidibe άνοιξε το σκορ.Λίγο αργότερα ένα σούτ του Calvert-Levin απέκρουσε ο Arrizabalaga στο 27ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή ευκαιρία όταν το σουτ του Ambraham πέρασε πάνω απο το δοκάρια.Η Τσέλσι μπορεί να είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει καθόλου την εστία του Pickford ως το ημίχρονο που ολοκλήρωθηκε με την ομάδα μας να προηγείται με 1-0.
   Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπωςκαι το πρώτο  δηλαδή με την Έβερτον να σκοράρει. Συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης ο Calvert-Levin με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας. Η Τσέλσι όμως 3 λεπτά αργότερα μπήκε ξανά στο ματς με γκολ του Kovacevic έξω από την περιοχή. Μετά το το 2-1 η Τσέλσι προσπάθησε να πιέσει για να ισοφάρισει και έχασε δύο καλές ευκαιρίες΄.Όμως ο Calvert-Lewin δεν είχε πει την τελευτάια του λέξη με προβολή  στο 84΄ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
   Σε ατομικό επίπεδο αν και σχεόν όλοι οι παίκτες της ομάδας έκαναν καλή εμφάνιση Αξίζει να πούμε πως είδαμε την καλύτερη εμφάνιση του Calvert-Lewin με την φανέλα της Έβερτον ενώ το ίδιο ισχύει και για τον δανεικό δεξι μπακ της ομάδας Djibril Sidibe.Αρκετά καλοί οι Richarlison και Keane ενώ είδαμε επιτέλους και μια καλή εμφάνιση απο τον Schneiderlin.