Πέμπτη 17 Οκτωβρίου 2013

Η μέρα που η Everton νίκησε στο πόλο...

Πριν λίγες μέρες είχαμε αναφερθεί στην ήττα της Everton από την Tottenham με 10-4, και αποτελούσε το ρεκόρ επίτευξης τερμάτων στη μεγάλη κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου. Στις 17 Οκτώβρη του 1931 Everton και Sheffield United πλησίασαν αυτό το ρεκόρ, αλλά σταμάτησαν στα 12...
Ήταν η 11η αγωνιστική της περιόδου 1931-32, όταν η δεύτερη της βαθμολογίας Everton υποδέχονταν την τέταρτη Sheffield Wednesday.
Οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν με 3 πολύ σημαντικές απουσίες, κάτι που αποδείχτηκε καθοριστικό, κυρίως για την έκβαση που πήρε το τελικό αποτέλεσμα και όχι για τη νίκη, καθώς η Everton εκείνη τη μέρα ήταν εξαιρετική.
O Dixie Dean βρέθηκε σε πολύ μεγάλη μέρα καθώς άνοιγε διαδρόμους, πάσαρε ασίστ και έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα, να σκοράρει, 5 φορές!
Το παιχνίδι ήταν μόλις 2-1 στο ημίχρονο αλλά το δεύτερο ημίχρονο ήταν καταστροφή για τη Wednesday...
38.186 φίλαθλοι βρέθηκαν στις εξέδρες του Goodison Park εκείνη τη μέρα και είδαν αυτό που περίμεναν, καθώς η Everton πέταγε φωτιές εκείνο τον Οκτώβρη. Μια βδομάδα νωρίτερα η Everton είχε πάει στο Sheffield να αντιμετωπίσει την άλλη ομάδα της πόλης, την United, και την είχε σκορπίσει 5-1, με 3 τέρματα από το Dixie!
Συνολικά, σε 5 αγώνες τον Οκτώβρη του '31, η Everton είχε 5 νίκες με 28-9 σύνολο τερμάτων.
Και επειδή η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στο νικητή, η αντίπαλος της εκείνη τη μέρα, η Sheffield Wednesday τερμάτισε τρίτη.
Φυσικά, η Everton στο τέλος της χρονιάς ήταν πρωταθλήτρια!