Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2016

Μάντσεστερ Σίτι-Έβερτον 1-1

Σχόλιο
Η Έβερτον παρά την κακή εμφάνιση κέρδισε σήμερα έναν βαθμό σε μια απο τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος.Έναν βαθμό που δίνει αυτο πεποίθηση για την δύσκολη συνέχεια.

Στο πρώτο ημίχρονο, το θέαμα που παρουσίασε η Έβερτον ήταν τουλάχιστον αξιοθρήνητο. Οι παίκτες μας αδυνατούσαν να αλλάξουν περισότερες απο 2-3 πάσες, μέσα στο γήπεδο. Αποτέλεσμα η Σίτι να κυριαρχήσει απόλυτα.Η Μαντσεστερ Σίτι κέρδισε δύο πέναλτι, σε αυτό το διάστημα, καταλογίστηκε η εσχάτη των ποινών μόνο στο ένα, ευτυχώς όμως ο Stekelenburg το απέκρουσε.Το 0-0 έμεινε κυρίως χάρη στην καλή εμφάνιση της αμυντικής γραμμής αλλά και απο τύχη.
          Στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να αλλάξει τραγικά η εικόνα του αγώνα η Έβερτον έδειχνε πιο συγκεντρωμένη και πιο αποφασισμένη.Οι "πολίτες συνέχιζαν να έχουν την συντριπτική κατοχή αλλά, χωρίς να απειλούν ιδιαίτερα. Ως το 64' που ο Lukaku βγηκε μπροστά και έκανε γκολ, την μοναδική ευκαιρία που του δωθηκε.Το παίχνίδι απο εκείνο το σημείο ξαναέγινε ένας μονόλογος για την Μάντσεστερ Σίτι, που έχασε άλλο ένα πέναλτι που απέκρουσε ο αδιαμφισβήτητος mvp του αγώνα Maarten Stekelenburg,που δυστυχώς νικήθηκε λίγο αργότερα, στην πρώτη επαφή με την μπάλα του νεοεισελθόντα Nolito.H Σίτι προσπάθησε και σε αλλές περιπτώσεις να πετύχει γκολ, αλλά έπεσε πάνω στον φανταστικό σήμερα Stekelenburg που εκτός των δύο πέναλτι, είχε και άλλες δύο τουλάχιστον σωτήριες επεμβάσεις και μαζί με τον Lukaku ήταν οι λόγοι που η Έβερτον στάθηκε όρθια σήμερα στο Etihad.

Εντεκάδες
Μάντσεστερ Σίτι:Bravo,Otamendi,Clichy,De Bryene,Gundogan(90'Kompany),Fernandinho,David Silva,Sane (71'Nolito),Iheanacho(56'Αguero),Sterling
Έβερτον:Stekelenburg,Coleman,Jagielka,Williams,Oviedo,Barry,Gueye,Cleverley(90' Funes Mori),Deulofeu (57'McCarthy), Bolasie(83'Mirallas),Lukaku,