Σχόλιο

Μια κακή εμφάνιση για την ομάδα μας, η οποία δείχνει ακόμη επηρεασμένη από την συντριβή προ δυο εβδομάδων. Κρατάμε μόνο τον βαθμό που πήραμε στο τέλος και πετάμε τα υπόλοιπα.

Ο αγώνας

Χαμηλό τέμπο, προβληματική ανάπτυξη η Έβερτον, άμυνα και κόντρα η Σουόνσι.

4'-Αδύναμο σουτ του Lukaku απο πολυ πλαγια, ειχε κλεισει τη γωνια ο Fabianski.
14'-Σουτ του fer απο το κεντρο της μεγαλης περιοχης, ψηλα αουτ.
20''-Καλά χτυπημένο φαουλ του Sigurdsson,σε κορνερ με υπερένταση ο Stekelenburg.
26'-Σέντρα του Bolasie, o Lukaku σε καλη θεση μόνος αλλα η μπαλα βρισκει στο σωμα του και αουτ.
30'-Σεντρα του Bolasie, τρομερο κοντρολ και γυρισμα του Barkley, αλλα το δυνατο σουτ ειναι πολυ αστοχο.
39'-Αμφισβητούμενο φάουλ για την Έβερτον, εκτελεί ο Barkley σώζει χαμηλά στη γωνία ο Fabianski.
40'-ΓΚΟΛ!!! Οι αμυντικοί μας δεν καθαρίζουν τη φάση, ο Sigurdsson κερδίζει το πέναλτι από τον Jagielka και εκτελεί ο ίδιος για το 0-1.
44'-Τρομερό τετ-α-τετ χάνει ο Βolasie μετά απο ασιστ του Lukaku.

Στο δεύτερο ημίχρονο, κυρίως αναπτυχθήκαμε από τα πλάγια, κερδίσαμε πολλά κόρνερ όμως σε όελς μα ς τις σέντρες είτε αυτές δεν έβρισκαν στόχο είτε καθαρίζονταν από την άμυνα της Σουόνσιι.

55'- Συνεχής πίεση από τα πλάγια, ήδη 4 κερδισμένα κόρνερ, όλα αναξιοποίητα
59'- Φάουλ σε πολύ καλή θέση κερδίζει ο Lukaku, συρτά πάνω στο τείχοος ο Baines.
62' - Kάθετη του Fer, μαζεύει ο Stekelenburg προ του Barrow.
63'- Καλό φάουλ του Sigurdsson , δεν προλαβαίνουν οι επιτιθέμενοι της Swansea.
70'- Καλή ενέργεια Deulofeu από τα δεξία, κερδίζει κόρνερ το οποίο περνά αναξιοποίητο
77' - Σουτ Deulofeu εκτός περιοχής, πολύ έξω.
78'- Ψηλή πάσα του Mirallas στον Deulofeu και πάλι διώχνει μακρια ο Fabianski.
85'- Σέντρα-σουτ από τα δεξιά του Deulofeu, στη΄ν αγκαλιά του Fabianski
86'- Τεράστια απόκρουση του Steklenburg σε σούτ του Sigurdsson σε αντεπίθεση της Swanse μετά από πάσα του Cork.
89'-  ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!! Μετά από φάση διαρκείας , ο Bolasie βγάζει γλυκιά σέντρα από την άκρη της περιοχής κόβουν οι αμυντικοί της Swanse η μπάλα φτάνει στον Coleman, ο οποίος κάνει το 1-1 με κεφαλιά από το ύψος του πέναλντι.
90+' - Σούτ των Lukaku και Bolasie εκτός στόχου.

Εντεκάδες

Έβερτον: Stekelenburg, Coleman,Williams, Jagielka, (83' Valencia)Baines,McCarthy (72' Mirallas) ,Gueye, Lennon (66' Deulofeu), Bolasie, Barkley, Lukaku
Σουόνσι : Fabianski, Naughton,Rodriguez, Amat, Taylor, Fulton (87' Ki), Ler,Cork, Barrow (81' Dyer), Routledge,Sigurdsson

Τα γκολ
41' Sigurdsson 0-1 (pen.)
89' Coleman 1-1