Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2016

Τσέλσι-Έβερτον 5-0

Σχόλιο
Δεν είναι καθόλου εύκολο να γράψουμε για ένα παιχνίδι σαν το σημερινό.Στα σχεδόν 5 χρόνια που υπάρχει αυτό το μπλόγκ δεν χρειάστηκε ποτέ να γράψουμε για τόσο βαριά ήττα και για τόσο κακή εμφάνιση
          Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε με ένα 5-3-2 που λειτούργησε για λίγο συγκεκριμένα στα 19 πρώτα λεπτά, έδειξε να αποσυντονίζει την Τσέλσι, αλλά όταν μια ομάδα κατεβαίνει με ένα τόσο αμυντικόγενές σύστημα, αν δεχθεί το πρώτο γκολ αρχίζει να χάνει την πίστη της για το αποτέλεσμα. Έτσι το δεύτερο γκολ χρειάστηκε μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά της επίτευξη του πρώτου γκολ.Η ομάδα μας δεν συνήλθε, παρόλο που ανέκτησε για κάποια λεπτά την κατοχή.Οι παίκτες μας έδειχναν σαν ζαλισμένα κοτόπουλα στην άμυνα, έτσι λίγο αργότερα η Τσέλσι είχε δοκάρι με τον Moses.Ενώ ένα εικοσάλεπτο αργότερα  έφτασε και σε 3ο γκολ μετά από ένα κόρνερ όπου 5 παίκτες της ομάδας, ήταν μέσα στην περιοχή χωρίς να μαρκάρει ούτε ένας κανέναν και ειδικά το Diego Costa που  ολομόναχος έκανε το 3-0.Λίγο αργότερα λίγο έλειψε να γίνει και το 4-0 αλλά ευτυχώς ο Diego Costa υπο την πίεση του Jagielka πλάσαρε αόυτ.
        Στο δεύτερο ημίχρονο όχι μόνο δεν βελτιώθηκαν τα πράγματα αλλά έγιναν απλά χειρότερα, η Έβερτον έφαγε 2 γκολ σχεδόν σαν σε προπόνηση μέχρι το 65' .Μέτα οι Λονδρέζοι κατέβασαν ταχύτητα και το αξιοθρήνητο σύνολο μας που κατέβηκε στο γήπεδο προσπάθησε να κρατήσει λίγο την κατοχή.Η αλήθεια είναι ότι η Τσέλσι θα μπορούσε να βάλει και άλλα γκολ αλλά απλά δεν το κυνήγησε με την ίδια ένταση.
        Το να γράψουμε για ατομικές αποδόσεις είναι άσκοπο.Δεν υπάρχει ούτε ένας παίκτης που να θεωρείτε πως έκανε μέτρια εμφάνιση σήμερα φυσικά δεν εξαιρείτε ούτε ο Κούμαν φυσικά που προσέγγισε το παιχνίδι λανθασμένα .Δεν αξίζει να ψάξουμε για ελαφρυντικά ίσως το μοναδικό να είναι πως η ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τον κλασικό κόφτη σήμερα.

Εντεκάδες
Τσέλσι:Courtois,Azpilicueta,David Luis,Cahill(84 Terry),Moses,Kante,Matic,Marcos Alonso, Pedro(71 Oscar),Diego Costa.Hazard(80 Batshuanyi)
Έβερτον:Coleman,Williams,Jagielka,Oviedo(36'Oviedo),Funes Mori,Barry(66'Davies), Bolasie(60'Lennon),Barkley,Cleverley,Lukaku