Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017

Έβερτον-Μάντσεστερ Σίτι 4-0

Σχόλιο
Μην μας ξυπνάτε.Η πιο εμφατική νίκη της εποχής Κούμαν στην Έβερτον είναι γεγονός.Το τελευταίο καιρό αρχίσαμε να κατανοούμε τι ακριβώς ποδόσφαιρο προσπαθεί να παίξει η Έβερτον του Ολλανδού. Ένα ποδόσφαιρο αμυντικής πίεσης σε όλο το γήπεδο που προσπαθεί να κερδίσει την μπάλα και με γρήγορο transision από την άμυνα στην επίθεση να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον έκανε ένα αμυντικό byllying στην Μάντσεστερ Σίτι, πιέζοντας σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου απο την αρχή, κέρδιζε πάρα πολλές μπάλες στο κέντρο, αλλά δυστυχώς οι πάσες που έβγαιναν προς τον Lukaku ήταν κακές η κοβόταν από τους αμυντικούς της Σίτι. Την μοναδική φορά που η ομάδα κατάφερε να συνδυαστεί σωστά στην επίθεση, σκόραρε μετά από μια όμορφη συνεργασία του Davies που έβγαλε μια κάθετη πάσα στον Mirallas αυτός γύρισε παράλληλα και λίγο πίσω στον Lukaku που πλάσαρε δυνατά ανοίγοντας το σκορ.Επιθετικά οι πολίτες στο πρώτο ημίχρονο δυσκολευόταν αρκετά.Στις τρεις περιπτώσεις που απείλησαν στις δύο o Robles, βγήκε γρήγορα και σταμάτησε την φάση. Ενώ στην τρίτη ο Clatenburg δεν είδε το φάουλ που ο Aguero έκανε στον Funes Mori αλλά ευτυχώς ο Αργεντινός δεν πρόλαβε την μπάλα σε μια επικίνδυνη κάθετη μπαλιά.
   Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον αιφνιδίασε σχεδόν αμέσως τους "πολίτες" μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά ο Mirallas σκόραρε μετά από ασίστ του Barkley και έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα μας.Η Μάντσεστερ Σίτι προσπάθησε να πιέσει και να δημιουργήσει ευκαιρίες αλλά το σκορ έδινε την ευκαιρία στην ομάδα μας να τραβήξει λίγο πίσω την αμυντική της γραμμή και να χτυπάει στις αντεπιθέσεις.Ο Κούμαν έβγαλε τον Mirallas και έβαλε τον νεοαποκτηθέντα Schneiderlin για να ελέγξει το κέντρο και λίγο αργότερα πέρασε και τον McCarthy στην θέση του Barry.Ένω στο 79' ήρθε η φάση που εξαφάνισε την Σίτι από το γήπεδο και άρχισε να δίνει διαστάσεις θριάμβου στο σκορ.Ο Davies βγαίνει μπροστά απο δεξιά με μια μαγική ντρίπλα περνάει δύο παίκτες και πασάρει στον Barkley που την επιστρέφει στον νεαρό που πλασάρει τον Bravo για το 3-0.Ο θρίαμβος όμως δεν είχε ολοκληρωθεί μετά από μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Lukaku o Coleman κοντράρει την μπάλα που φτάνει στην άλλο νεοαποκτηθέντα τον νεαρό Ademola Lookman που πλασάρει τον Bravo για να χαρίσει μια ανεπανάληπτη νίκη που θα θυμόμαστε για καιρό.
   Σε ατομικό επίπεδο από ποιόν να αρχίσουμε μια πραγματικά εξαιρετική εμφάνιση σχεδόν για όλους τους παίκτες της ομάδας μας.Αξίζει να σταθούμε στο υπέροχο μόλις 18 χρονών Tom Davies(προϊόν των ακαδημιών μας) που εκτός από το φανταστικό γκολ έτρεχε ακατάπαυστα. Στον Ross Barkley και τις δύο υπέροχες ασίστ του.Στον εξαιρετικό Mirallas που τον είχαμε ξεχάσει ως παίκτη εδώ και καιρό αλλά στα τελευταία παιχνίδια επιστρέφει δυναμικά.Στον Ademola Lookman δεν μπορούμε να τον κρίνουμε από ένα πλασέ αλλά αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός τότε έχουμε άλλο ένα λόγο να πανηγυρίζουμε σήμερα.

Συνθέσεις
Έβερτον:Robles,Holgate,Williams,Funes Mori, Coleman,Davies,Barry(74'McCarthy),Baines, Barkley, Mirallas(65'Schneiderlin),Lukaku
Μάντσεστερ Σίτι:Bravo,Sagna,Otamendi,Stones,Clichy,Silva,Zabaleta(62'Iheanacho),Toure,De Bruyne, Aguero,Sterling