Σάββατο 6 Οκτωβρίου 2018

Λέστερ-Έβερτον 1-2

Σχόλιο
   Ένα εκπληκτικό σουτ του Gylfi Sigurdsson έδωσε την νίκη και τους τρείς πόντους στην Έβερτον.Μία Έβερτον που έκανε ένα από τα καλύτερα της παιχνίδια στην φετινή σεζόν.

Το πρώτο ημίχρονο είχε εξαιρετικό ρυθμό, με την Έβερτον να πιάνει αρκετά καλή απόδοση, προηγήθηκε πολύ νωρίς με μια υπέροχη ενέργεια του Bernard, που αδειάζοντας δύο παίκτες απο δεξιά σέντραρε στον Richarlison που με σουτ άνοιξε το σκορ.Οι δύο ομάδες έχασαν και άλλες ευκαιρίες οι παικτες της Λέστερ απειλούσαν κυρίως με τον Vardy που έστειλε αουτ μια κεφαλία απο καλό σημείο και ένα τετ α τετ λιγο αργότερα.Κατάφερε να ισοφαρίσουν όταν σε μια κούρσα του Ricardo στην αντεπίθεση έπαιξε το ενα δύο αδιάσειστα τον Kenny για να φτάσει στο τετ α τετ και να νικήσει τον Pickford. Η ομάδα μας έχασε και άλλες ευκαιρίες με τον Sigurdsson που λίγο μετά το γκολ της ομαδας μας δεν πρόλαβε την μπάλα σε ένα γύρισμα,τον Walcott που το σουτ απέκρουσε σε κόρνερ ο Schmaichel.Με την Έβερτον όμως να δείχνει να πατάει καλυτκαλ και σε κάθε επίθεση της να είναι αρκετά πιο απειλητική απο τους γηπεδούχους.
   Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον κυριάρχησε σε αυτό βοήθησε η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Wes Morgan.H Έβερτον ίσως για πρώτη φορά φέτος, έβγαλε ενέργεια για ολόκληρο το παιχνίδι.Είχε και ευκαιρίες πριν το δεύτερο γκολ, όπως ένα σούτ του Digne που απέκρουσε ο Schmeichel, η μπάλα έφτασε στον Davies που ούτε εκείνος κατάφερε να νικήσει τον Δανο τερματοφύλακα.Ενω ένα σουτ του Sigurdsson έβγαλε σε κόρνερ ο  Schmeichel.Λίγα λεπτά αργότερα όμως ο Δανος τερματοφύλακας ήταν αδύνατο να κάνει κάτι στο εκπληκτικό σουτ του Gylfi Sigurdsson που έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι και διαμόρφωσε το τελικό 1-2.Η Λέστερ είχε στο τέλος μια καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει από κόρνερ που έφυγε όμως άουτ.Όπως και η Έβερτον είχε υποψίες ευκαιρίας αλλά οι επιλογές στην τελική πάσα ήταν κακές.
  Αξίζει να μνημομνεύσουμε το εξαιρετικό παιχνίδι του Bernard στο ντεμπούτο του σε παιχνίδι της Πρέμιερ λιγκ στην βασική εντεκάδα και φυσικά αυτο τον υπέροχο Ισλανδό που χάρη στο απίστευτο σουτ του η Έβερτον έφυγε νικήτρια απο το King Power.