Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2019

Έβερτον-Μάντσεστερ Σίτι 0-2

Σχόλιο
Η Μάντσεστερ Σίτι εκμεταλεύτηκε τις γνώστες αδύναμίες της Έβερτον και επικράτησε με 0-2.Ίσως να είναι υπερβολικό να ζητάμε να διορθωθούν προβλήματα που ταλανίζουν καιρό την ομάδα αλλά παραμένει απογοητεύτικό να βλέπεις το ίδιο γκολ για 4ο διαφορετικό παιχνίδι.
 Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον θύμιζε αρκετά την περσινή ομάδα του Sam Allardyce(επέστρεψε η οδυνηρή ανάμνηση) μια ομάδα που περίμενε πίσω από την μπάλα, ψάχνοντας κάποιες προϋποθέσεις να βγει σε αντεπιθέσεις.Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν αυτή που προσπάθησε και κυριάρχησε στο παιχνίδι πριν φτάσει σε γκολ δημιούργησε 3 καλές ευκαιρίες ένα σουτ του Sane μόλις στο 3' έφυγε λίγο άουτ.Στο 16' από κόρνερ ο Laporte εξέθεσε για άλλη μια φορά την άμυνα της ομάδας στις στημένες φάσεις στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ με κεφαλιά.Ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Silva από πλάγια πέρασε στον Gundogan που σούταρε στο δοκάρι.Στο 28' η ΄Εβερτον έκανε την μοναδική της απειλητική επίσκεψη στην εστία του Ederson όταν μια σέντρα του Walcott προσπάθησε να πιάσει μια κεφαλιά ο Bernard χωρίς να τα καταφέρει και o Walker έστειλε την μπάλα κόρνερ.Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ότι δεν κατάφερε ο Laporte νωρίτερα το έκανε με κεφαλιά μετά από φάουλ από πλάγια.Γεγονός ότι είναι η 4η φορά που βλέπουμε ακριβώς το ίδιο γκολ από το ίδιο σημείο την ίδια κεφαλιά με την ίδια οδυνηρή κατάληξη.
 Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον μπήκε λίγο καλύτερα προσπάθησε να πιέσει έκανε μια ευκαιρία όταν ο Digne εκτέλεσε φάουλ ο Zouma προσπάθησε για την  κεφαλιά μαζί με αμυντικούς της Σίτι με την μπάλα να καταλήγει τελικά κόρνερ.Μετά το κόρνερ ένα σουτ του Gueye έπιασε σταθερά ο Ederson.Με την Έβερτον να έχει την κατοχή και να πιέζει για ένα τέταρτο περίπου στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.Στο 58' σε μια ασταθή έξοδο του Pickford ο Aguero με ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα άουτ.Στο 68 ένα πλάσε του Sterling έδιωξε με τάκλιν σε κόρνερ ο Kenny.To 2ο ημίχρονο ήταν ένα πιο μοιρασμένο παιχνίδι με την Σίτι όμως να είναι σαφώς πιο απειλητική με την μπάλα.Την μοναδική υποψία ευκαιρίας που δημιούργησε η ομάδα στο 82' ο Richarlison που πέρασε σαν αλλαγή έβγαλε μια όμορφή διαγώνια πάσα στον Tosun που δεν πρόλαβε να τσιμπήσει την  μπάλα πριν τον Ederson που βγήκε και μάζεψε ταχύτατα.Η Σίτι διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα για τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τέλος στις καθυστερήσεις.Ο Gabriel Jesus βρέθηκε τετ α τετ με τον Pickford το πλάσε του πάνω απο το κεφάλι απέκρουσε προσωρίνα αλλά με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 0-2.
  Σε ατομικό επίπεδο σε καλύτερο επίπεδο σε σχέση με τους υπόλοιπους χωρίς φυσικά να κάνουν κάτι αξιόλογο οDavies και ο Walcott που επιτέλους έδειξε λίγο διάθεση να παίξει.