Σάββατο 17 Αυγούστου 2024

ΕΒΕΡΤΟΝ-ΜΠΡΑΙΤΟΝ 0-3 (Απογοητευτική αρχή)

Η Έβερτον έκανε μια κάκιστη εμφάνιση και γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα με 0-3 από την Μπράιτον.

Στους πρώτο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε καλύτερα είχε κάποιες καλές ευκαιρίες κυρίως με τον Harrison αλλά δεν έφτασε στο γκολ. Λίγο το οφ-σάιντ γκολ του Harrison, λίγο η άστοχία Harrison 11' και Ireogbunam στο 19' και η κακή μέρα κάποιων παικτών και τα περσινά προβλήματα εμφανίστηκαν για να μας θυμίσουν ότι αν δεν αλλάξουν τα πρόσωπα στην 11αδα, δεν λύνονται τα προβλήματα. Όμως τα προβλήματα στην επίθεση είναι μάλλον μικρότερης σημασίας μπροστά σε αυτά στην άμυνα. Η Μπράιτον σε μια γρήγορη αντεπίθεση σκόραρε με τον Mitoma στο 25' με ότι αξιόλογο έδειχνε η ομάδα ως εκείνη την στιγμή εξαφανίστηκε για το υπόλοιπο του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο όσοι περιμέναμε να αλλάξει η εικόνα απογοητευτήκαμε. Στο ξεκίνημα δώθηκε ένα πέναλτι στο 47' για ένα αδέξιο μαρκάρισμα του Dunk, στον Calvert-Lewin αλλά η απόφαση εντός του γηπέδου ανατράπηκε αφού ο διαιτητής Ηοοπερ κλήθηκε στην οθόνη του γηπέδου απο το VAR.  Ο Danny Welbeck επιδείνωσε την απογοήτευση μας πετυχαίνοντας το 0-2 στο 56'.O Ashley Young 10' λεπτά αργότερα έκανε ένα παιδικό λάθος και πήρε απευθείας κόκκινη κάρτα για επαγγελματικό φάουλ στο Mitoma με 25 λεπτά να απομένουν, και ο Simon Adingra πρόσθεσε ένα τρίτο γκολ.

Κάθε αρχή και δύσκολη ας ελπίσουμε σε άμεση βελτίωση της εικόνας της ομάδας και ουσιαστικές αλλαγές στην 11αδα που θα βοηθήσουν να δούμε καλύτερο ποδόσφαιρο.