Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2024

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ-ΕΒΕΡΤΟΝ 3-2 (ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟ ΘΕΑΤΕΣ)

Ακόμα μια ήττα με το ίδιο επώδυνο τρόπο και την Έβερτον να παραμένει χωρίς βαθμό κολλημένη στον πάτο της βαθμολογίας. Την άμυνα να θυμίζει παιδική χαρά, καθώς έχει δεχθεί 13 γκολ σε 4 αγώνες και τον Calvert-Lewin να μας κάνει να τραβάμε τα μαλλιά μας με αυτά που έχασε.

Η Έβερτον δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι αλλά ευτύχησε να βρει 2 γκολ στις δύο πρώτες τις επισκέψεις στην περιοχή της Άστον Βίλα. O McNeil κέρδισε την μπάλα από τον Onana μπήκε στην περιοχή και με αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ. Η σέντρα πάλι του McNeil έφερε και δεύτερο γκολ για την ομάδα με την κεφαλιά του Calvert-Lewin. Όμως κάπου εκεί τα θαύματα σταματήσαν η καλύτερη Βίλα μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου όταν η σέντρα του Digne έφτασε στο κεφάλι του Watkins και μείωσε σε 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο  η Έβερτον έχανε τα αυτονόητα με το Calvert-Lewin να μην καταφέρνει να κάνει το 1-3 σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Άστον Βίλα και λίγη ώρα αργότερα η Βίλα ισοφάρισε με τον Watkins από κοντά σε 2-2. Η ομάδα του Μπέρμιγχαμ παρόλο που δυσκολευόταν να βρει χώρους  κατάφερε με ένα απίθανο γκολ του Duran ,ε φοβερό σουτ έξω απο την περιοχή να πετύχει την ολική ανατροπή σε 2-3. Ο μοιραίος του αγώνα Calvert-Lewin είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα πάλι σε τετ α τετ αλλά το σουτ του πήγε στο κάθετο δοκάρι του Martinez.