Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου 2024

Ο καλός, ο κακός, και ο άσχημος (3η αγωνιστική)

Συνεχίζουμε την στήλη μας και πάμε να δούμε τι είδανε πάλι τα ματάκια μας αυτήν την 3η αγωνιστική και την ήττα εντός έδρας με 2-3 από τα ''κεράσια'' της Bournemouth. Μέχρι το 87' η ομάδα μας είχε 16 σουτ τα 8 στην εστία και η αντίπαλη ομάδα 4 εκτός εστίας και 1 χλιαρό που έπιασε ο Pickford. Κάπου εκεί  κοιμήθηκαν οι παίκτες και ο Dyche και μέσα σε 8 λεπτά κατάφεραν και δέχτηκαν 3 γκολ. Δεν είναι μόνο τα γκολ είναι και το ότι τα ''Κεράσια'' τελείωσαν το παιχνίδι με 7 σουτ εντός εστίας.

Ο ΚΑΛΟΣ

• Σε γενικές γραμμές η Έβερτον αυτοκτόνησε. Καλύτερος παίκτης ήταν ο Ndiaye. Στα αριστερά έκανε ότι ήθελε την άμυνα της αντίπαλης ομάδας. Είχα δύο καλές ευκαιρίες, έτρεχε κρατούσε την μπάλα, κέρδιζε φάουλ. ¨Ήταν πολύ δραστήριος. Δεν του έπαιρναν την μπάλα εύκολα από τα πόδια. Πάρα πολύ καλός παίκτης και για το μέλλον αφού είναι 24 ετών.

Ο ΚΑΚΟΣ
  • Κακός ήταν το πουλέν μου. Βρε καμάρι μου τι έκανες το Σάββατο??? Αρχικά στο 1ο γκολ έπιασε αέρα και ο Semenyo από το ένα μέτρο κατάφερα να μειώσει σε 2-1 στο 87 λεπτό. Δεν δίνεις σημασία λες ΄σέντρα ήταν, η μπάλα είχε πάρει τα φάλτσα της και εμείς πιάσαμε αέρα.  Για κάποιο λόγο όμως που δεν κατάλαβα ακόμη στο 91 λεπτό οι καθυστερήσεις έπαιζαν ήδη, ο Vitaly βρισκόταν στο κόρνερ της αντίπαλης ομάδας. Για πιο λόγο είχε προωθηθεί τόσο μπροστά δεν ξέρω και στην αντεπίθεση δεν πρόλαβε να γυρίσει και βγήκε ο Keane να καλύψει την αριστερή πλευρά πήγε ο Tarkowski λίγο πιο αριστερά να καλύψει την θέση του Keane, Ο Coleman κάλυψε και αυτός τον χώρο και ο Cook στο 92' με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ

• Ο Dyche πάλεψε για την θέση στην στήλη μας με τον Pickford που έκανε την έξοδο του Μεσολογγίου στο 94' και δεχτήκαμε το 3ο γκολ. Ίσως τον αδικώ σ.σ Dyche, αλλά θεωρώ ότι πάλι έκανε δυο αλλαγές. Δεν γίνεται να κερδίζεις 2-0 στο 87 και να χάνεις 2-3. Μπορούσε να χρησιμοποιήσει Garner στο 83 ας πούμε. Έβγαλε τον Ndiaye έβαλε Doucoure και πήγε στα αριστερά ο McNeil. Τι πρόσφερε ο Doucoure στα πρώτα παιχνίδια και τον χρησιμοποιείς? Επίσης βρε Dyche κερδίζεις 2-0 στο 80 αντί για 3-0 ή και 4-0 γιατί έχασε ένα ''μαλλί'' ο Coleman και ήμασταν σαφώς ανώτεροι, ΓΥΡΣΕ ΠΙΣΩ. Ποιος θα σου πει κάτι για αυτό? Βγάλε Ndiaye βάλε Garner. Βγάλε τον πολύ καλό στο παιχνίδι Coleman και βάλε Young. Είναι 37 χρονών. Βάλε για 5 λεπτά τον Σαραντάρη. Επίσης ο Harrison ήταν κουρασμένος. Βάλε τον Lindstrom. Στο 3ο γκολ στην σέντρα πριν το Μεσολόγγι εκεί στην δεξιά μας γωνία οι δυο που προανέφερα έχασαν την Μονομαχία και βγήκε η Σέντρα. Τώρα θα μου πεις ρε φίλε και με τις αλλαγές μπορεί να συνέβαινε αυτό.

Η εμφάνιση μας με ηρέμησε λίγο να πω την αλήθεια. Θέλω φυσικά βελτίωση αλλά λίγο η προσθήκη Ndiaye λίγο ο Mangala που ήρθε λίγο η επιστροφή του Branthwaite θεωρώ ότι θα ανέβουμε πολύ γρήγορα στην Βαθμολογία. Κλείνοντας ρε Pickford λεβέντη μου 10 γκολ σε 3 αγωνιστικές είναι πολλά. Ξύπνα λίγο και εσύ. Σε κάθε ματς κάνεις και λάθος.