Τετάρτη 1 Ιανουαρίου 2014

Stoke City- Everton post game review

Όταν ισοφαρίζεις στις καθυστερήσεις συνήθως θεωρείσαι τυχερός, σήμερα όμως η ομάδα άξιζε τη νίκη, παρόλο το ότι δεν έκανε καμιά τρομερή εμφάνιση, ήταν σαφώς ανώτερη από την αντίπαλο της.

Με τον Howard να επιστρέφει κάτω από τα δοκάρια της ομάδας, ύστερα από την τιμωρία του, και τον Stones να κάνει την πρώτη του εμφάνιση στο αρχικό σχήμα της ομάδας, δίπλα στον Alcaraz, Coleman- Baines αριστερά και δεξιά, ο Barry επέστρεψε στο κέντρο, μαζί με τον McCarthy, Pienaar- Mirallas και Barkley πίσω από τον Lukaku. H Stoke παρουσίασε την ίδια ομάδα που είχε παίξει στο Goodison, εκτός των Sorensen/ Wilson στη θέση των Begovic/ Muniesa.
Στο πρώτο ημίχρονο η Stoke, εκτός του κλασσικού ξύλου που έπαιζε όποτε είχε την ευκαιρία, προσπαθούσε να παίξει και λίγο ποδόσφαιρο. Κάτι που προσπαθεί πάντα η ομάδα μας, ωστόσο σήμερα δεν ήταν αρκετά καλή, σε σχέση με άλλες φορές. Και πάλι όμως φαινόταν αρκετά πιο ποιοτική από την αντίπαλο της.
Η πρώτη φάση ήρθε στο 19' για τη Stoke, ο Walters σέντραρε από δεξιά, ο Crouch έκανε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο McCarthy σούταρε στην κλειστή γωνία του Sorensen που μπλόκαρε. Στο 30' ο Mirallas λίγο έξω από την περιοχή έστειλε μια ρουκέτα στο οριζόντιο δοκάρι του Sorensen και στο 34' ο Assaidi βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή της ομάδας, αλλά ευτυχώς το σουτ κοντράρισε σε αμυνόμενο και κατέληξε κόρνερ. Στο 41' ο Mirallas έβγαλε χαμηλή σέντρα από πλάγια στο ύψος της μικρής περιοχής στον Barkley που μάλλον αιφνιδιάστηκε, και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, o Baines κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο mirallas το εκτέλεσε και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και πάλι, με τον Sorensen να βγάζει φωτογραφίες. Στη συνέχεια ο Coleman έβγαλε σέντρα ο Lukaku έπιασε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε πάλι μόλις άουτ!
Ο Sorensen δεν ήταν σε καλή μέρα και φαινόταν αυτό. Οι σχολιαστές είπαν πως ήταν τραυματίας, και αντικαταστάθηκε από τον Jack Butland στο ημίχρονο. Με την αρχή της επανάληψης, σε μια φάση που η άμυνα της ομάδας απέτυχε να διώξει τη μπάλα σωστά και ο Assaidi βρέθηκε μόνος του εκτός περιοχής, σούταρε και άνοιξε το σκορ στο 48'! Για το επόμενο πεντάλεπτο το παιχνίδι πήρε ένα πολύ γρήγορο ρυθμό με σουτ των Pienaar και Lukaku για την Everton και Charlie Adam για τη Stoke City. H Stoke έδωσε χώρο στην Everton που δεν έκανε και πολλά, η καλύτερη όμως φάση βγήκε στο 68' όταν η μπάλα κρύφτηκε, ο Baines έβγαλε συρτή σέντρα και ο Mirallas σούταρε από τη μικρή περιοχή πάνω στους αμυντικούς της Stoke. Ένα λεπτό νωρίτερα είχε πάρει μια ηλίθια κάρτα, διαμαρτυρόμενος στον Marriner που είχε τα γενέθλια του. Στο 71' οι πρώτες κινήσεις από τον Martinez, με τον Osman αντί του μέτριου σήμερα McCarthy και του Jelavic αντί του τραγικού Pienaar. Δέκα λεπτά αργότερα, με την ο Naismith μπήκε στη θέση του πεσμένου τον τελευταίο καιρό Lukaku. Τίποτα όμως σε όλη αυτή την ώρα, με τη Stoke να έχει παρκάρει το λεωφορείο μπροστά από την εστία του Butland. Στο 89' ο Osman σέντραρε, ο Naismith έπιασε κεφαλιά, απέκρουσε ο Williams λίγο πριν τη γραμμή, o Mirallas σούταρε, και πάλι ο Williams απομάκρυνε. Ένα λεπτό αργότερα, ο Jelavic έκανε γυριστό σουτ που μπλόκαραν οι αμυντικοί της Stoke, και στης καθυστερήσεις, ο Osman μπήκε στην περιοχή, στάθηκε όρθιος, και ο Pennant με ένα εντελώς αδέξιο μαρκάρισμα τον έριξε κάτω. Πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Baines και ισοφάρισε, το ελάχιστο που άξιζε η ομάδα μας σήμερα, ήταν να φύγει με την ισοπαλία.
Δεν ήταν η καλύτερη εμφάνιση, δεν ήταν και η χειρότερη. Το αμυντικό δίδυμο που είχαμε όλη τη χρονιά έλειπε σήμερα, και ίσως να μην τους δούμε σύντομα. Η απουσία τους όμως δε φάνηκε καθόλου, και αυτό είναι κάτι που αξίζει να σταθούμε. Ο Stones ήταν πάρα πολύ καλός, δε φάνηκε καθόλου η απειρία του, και ο Alcaraz ήταν εξαιρετικός. Η ομάδα όμως χρειάζεται επειγόντως wingers. Ο Pienaar ήταν και πάλι φέτος εκτός παιχνιδιού, και ο Mirallas, όσο οξύμωρο και αν ακούγεται, εκτός από τα 2 δοκάρια του, γενικά ήταν από μέτριος ως αρνητικός. Στις 2 φάσεις με τα δοκάρια φαίνεται η ποιότητα του, αλλά χρειάζεται πολύ περισσότερη προσπάθεια για να σταθεί. Το ίδιο και ο Lukaku. Ενδεχομένως να χρειάζονται κάποιον παίκτη να τους απειλήσει για τη θέση του βασικού, ώστε να προσπαθήσουν περισσότερο, ή είναι θέμα κούρασης από τα συνεχόμενα παιχνίδια. Σε κάθε περίπτωση, χρειάζονται να αποκτηθούν παίκτες στις θέσεις τους.
Τρομερό παιχνίδι από τον Barkley! Σήμερα βρισκόταν παντού. Έπαιρνε τη μπάλα από το τέρμα και την κουβαλούσε στην επίθεση. Αν 2-3 παίκτες, κυρίως στην επίθεση της ομάδας, είχαν τη δική του απόδοση, η νίκη θα ήταν σίγουρη!